English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

Fiskus robi porządki w rejestrze VAT

13-03-2017

„Rzeczpospolita”: Urzędy skarbowe wykreśliły z bazy podatników ponad 22 tys. przedsiębiorców w ciągu dwóch miesięcy. Rośnie liczba podmiotów usuniętych z rejestru VAT, czyli bazy, która jest dla firm podstawowym narzędziem weryfikacji kontrahentów. Według eksperta Pracodawców RP Mariusza Korzeba Ministerstwo Finansów już wcześniej powinno oczyścić bazę VAT z podmiotów nieaktywnych czy pozorujących działalność gospodarczą.

 

Przepisy obowiązujące od 1 stycznia pozwalają wykreślić podatnika bez informowania go o tym, jeśli urzędnikom nie udało się z nim skontaktować lub uznali, że podatnik nie istnieje. Według MF powodem największej liczby wykreśleń – 13 tys. – było jednak zawieszenie działalności gospodarczej.

 

– Ważne jest, żeby uniknąć błędów przy wykreślaniu firm, tak aby przedsiębiorstwa faktycznie prowadzące działalność gospodarczą nie zostały pochopnie usunięte z rejestru – zaznacza Korzeb.

 

Ministerstwo Finansów podkreśla jednak, że celem jest ograniczenie wyłudzeń VAT. Uczciwi podatnicy nie mają się czego obawiać.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.