English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

Szykuje się gorąca wiosna na rynku pracy

14-03-2017

„Rzeczpospolita”: Dobra koniunktura w budownictwie i w przemyśle znacząco wzmocni w tym roku sezonowy popyt na pracowników. Firmy nie tylko chcą więcej rekrutować, ale też hojniej motywują. Ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski ocenia, że w najbliższych miesiącach na sytuację na rynku pracy wpłynie dobra koniunktura, którą widać w zaskakująco silnym wzroście zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w styczniu br.

 

Prawie co trzeci z pracodawców w sektorze budowlanym oraz w przemyśle miał w planach na II kwartał wzrost zatrudnienia. W transporcie i logistyce oraz w handlu taki zamiar deklaruje co piąta z firm. Jednocześnie tylko nieliczne (w skali kraju – 5 na 100) szykuje w najbliższych tygodniach zwolnienia. Tak wynika z ogłaszanego we wtorek badania agencji zatrudnienia ManpowerGroup, którym w styczniu 2017 r. objęto ponad 750 przedsiębiorstw. W rezultacie jej prognoza netto dla rynku pracy w II kwartale jest najwyższa od początku tej dekady – po korekcie sezonowej wynosi 12 pkt proc.

 

Ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski ocenia, że w najbliższych miesiącach na sytuację na rynku pracy wpłyną dwa nakładające się czynniki:  dobra koniunktura, którą widać w zaskakująco silnym wzroście zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w styczniu br. (w skali roku sięgnął 4,5 proc., podczas gdy analitycy przewidywali 2,8 proc.) oraz w przyspieszeniu spadku bezrobocia rejestrowanego. Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, na koniec lutego wynosiło ono 8,6 proc., o 0,1 proc. mniej niż w styczniu. Jak przypomina Kozłowski, podobną sytuację mieliśmy podczas przedkryzysowego boomu na rynku pracy. – Widać, że w tym roku sezonowy spadek bezrobocia zaczął się wcześniej. Wiosenne ożywienie popytu na pracę zwykle notowaliśmy nieco później – twierdzi ekspert Pracodawców RP.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.