English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

Czy bony emerytalne załatają system?

14-03-2017

„Rzeczpospolita”: Ten, kto nie przejdzie na emeryturę po osiągnięciu ustawowego wieku i przepracuje jeszcze minimum dwa lata, ma dostać ekstra 10 tys. zł – o takim bonusie myśli rząd. Ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski docenia to, że wypłata „bonów emerytalnych” dla osób decydujących się na późniejsze przejście na emeryturę stanowiłaby pozytywną zachętę do przedłużania aktywności zawodowej.

 

– Do tej pory koncepcje przedstawiane przez rząd, mające zachęcać do rezygnacji z natychmiastowego korzystania z nabywanych uprawnień emerytalnych, stanowiły raczej rozwiązania o charakterze przysłowiowego kija, a nie marchewki – zauważa Kozłowski.

 

W Polsce jedynie 6 proc. osób po osiągnięciu stosownego wieku decyduje się odłożyć decyzję o przejściu na emeryturę na dłużej niż rok i nie pomaga tu nawet fakt, że rok dłuższej pracy przekłada się na wzrost emerytury o ok. 10 proc.

 

– Najnowsza propozycja rządu jest o tyle dobrze obmyślana, że zakłada wypłatę jednorazowej premii. Kwota 10 tys. zł za dwa lata dłuższej pracy dużo silniej przemawia do wyobraźni niż ekwiwalentna podwyżka emerytury o kilkanaście–kilkadziesiąt złotych – uważa Kozłowski.

 

Koszt wprowadzenia rozważanego rozwiązania będzie zależał od jego popularności wśród ubezpieczonych.

 

– Oczekiwałbym, że ostatecznie roczne wydatki na bonusy dla emerytów zamkną się w kwotach rzędu kilkuset milionów złotych, a nie paru miliardów – mówi Kozłowski. – Byłby to koszt do udźwignięcia dla finansów publicznych i pewnie wart poniesienia, gdyby dzięki temu choć część Polaków zdecydowała się pracować trochę dłużej. Trzeba jednak pamiętać, że to wciąż tylko niewielka łata na potężną wyrwę w systemie, jaką tworzy generalne obniżenie wieku emerytalnego – ocenia.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.