English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

Co z tym euro? Ekonomiści i przedsiębiorcy widzą plusy

16-03-2017

„Rzeczpospolita”: Dyskusja o przyjęciu euro nabrała tempa po wypowiedziach Jarosława Kaczyńskiego. Ekonomiści i biznes żywo komentują zaporowe postawione przez prezesa PiS. – Nasz kraj skorzystał wyjątkowo na przystąpieniu do UE i uważam, że tak samo skorzystałby na przyjęciu euro – ocenia Tomasz Misiak, szef rady nadzorczej Work Service i Wiceprezydent Pracodawców RP.

 

Wśród zalet strefy euro wymienia łatwiejszy dostęp do wspólnego rynku i finansowania oraz niższe koszty pozyskania kapitału na działalność.

 

– Polskie firmy kilka lat temu straciły setki milionów złotych na opcjach walutowych, które miały zabezpieczyć eksport. Gdybyśmy byli w strefie euro, nie doszłoby do tego – przypomina Misiak. Twierdzi, że ryzyko walutowe związane z wahaniami kursu złotego jest zmorą dla firm. – Coś się dzieje na rynku i złoty traci na wartości. Oczywiście przedsiębiorcy będą lepiej zarabiać na eksporcie. Ale jednocześnie będziemy więcej płacić za każdy sprowadzany produkt. Dla biznesu najważniejsza jest przewidywalność warunków – przekonuje.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.