English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

Fiskus sparaliżowany

17-03-2017

„Rzeczpospolita”: Kontrole Krajowej Administracji Skarbowej, zwłaszcza te z zaskoczenia, mogą być nieważne – twierdzą eksperci. Wszystko przez nieprecyzyjne przepisy. – Mamy nadzieję, że urzędnicy wrócą do swoich obowiązków z całkowicie nowym nastawieniem i wreszcie zadbają nie tylko o wyniki, ale też o przedsiębiorców – ocenia ekspert Pracodawców RP Mariusz Korzeb.

 

Obowiązującą od 1 marca ustawą o Krajowej Administracji Skarbowej chyba pierwszy raz w historii bardziej przerażona jest skarbówka. W nieoficjalnych rozmowach urzędnicy skarżą się, że ich praca jest sparaliżowana. Przewija się też problem kontroli, zwłaszcza tzw. na legitymację. To doraźna forma, pozwalająca na wejście do firmy po okazaniu samej legitymacji m.in. przy podejrzeniu przestępstwa. Przedstawiciele fiskusa tłumaczą bowiem, że nie mają nowych legitymacji.

 

– Zgodnie z przepisami wprowadzającymi ustawę o KAS dotychczasowe legitymacje służbowe wydane pracownikom administracji skarbowej przed 1 marca zachowują ważność do czasu wydania nowych, nie dłużej jednak niż trzy lata. Niższa aktywność urzędników nie powinna zatem wynikać z braku nowych legitymacji. W mojej ocenie ten spadek aktywności podyktowany jest przede wszystkim faktem, że zarówno pracownicy administracji, jak i kadra kierownicza nie zdążyli się jeszcze oswoić z nową rzeczywistością, w której przyszło im funkcjonować po przeprowadzonej reformie. Mamy nadzieję, że urzędnicy wrócą do swoich obowiązków z całkowicie nowym nastawieniem i wreszcie zadbają nie tylko o wyniki, ale też o przedsiębiorców – ocenia ekspert Pracodawców RP Mariusz Korzeb.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.