English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

Ustawa na finiszu

17-03-2017

„Parkiet”: Niedługo rozpocznie się drugie czytanie ustawy o biegłych rewidentach, podczas którego może zostać ustalony ostateczny kształt projektu, który zostanie podany pod głosowanie. Ze swoimi propozycjami właśnie wyszli Pracodawcy RP, dotyczą one m.in. pięcioletniej rotacji, która budzi kontrowersje.

 

Pierwszym sposobem na wydłużenie okresu współpracy z firmą audytorską w jednostkach zainteresowania publicznego (czyli m.in. spółkach giełdowych) miałoby być skorzystanie z badania wspólnego audytorów. Drugi sposób na przedłużenie tej współpracy polegałby na tym, że badana jednostka mogłaby po pięciu latach przeprowadzić przetarg na badanie sprawozdania, co pozwoliłoby na przedłużenie okresu o dodatkowe trzy lata. Branża audytorska te propozycje chwali. Podkreśla, że krótka, pięcioletnia rotacja przyniesie skutek odwrotny do zakładanego: największe firmy wymienią się klientami, a polskie przedsiębiorstwa stracą niemałą część rynku ze względu na wysokie koszty pozyskania klienta.

 

– Staramy się wyjaśniać parlamentarzystom, że na krótką rotację stać wyłącznie najbogatsze firmy. To rozwiązanie koncentrujące, a nie dekoncentrujące rynek – podkreśla Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Jego zdaniem jedyną skuteczną metodą dekoncentracji jest badanie wspólne. – Pomysł Pracodawców RP, czyli wydłużenie okresu rotacji badaniem wspólnym, to szansa dla polskich firm audytorskich. Sądzę, że tu jesteśmy zgodni z Ministerstwem Finansów i parlamentarzystami. Niektóre państwa unijne wydłużają rotację nawet do 17 lat, jeśli towarzyszy jej badanie wspólne – podkreśla Burnos.