English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

Enigma, czyli za bezpieczeństwo wasze i nasze

18-04-2017

Jeśli uważasz, że można być absolutnie pewnym bezpieczeństwa jakiegoś rozwiązania, powiedz to ludziom z NASA”. Amerykańska agencja kosmiczna (NASA) zdołała wysłać człowieka na Księżyc, co jest osiągnięciem do dziś niepowtórzonym. Ale choć wydała górę pieniędzy na zapewnienie bezpieczeństwa, nie ustrzegła się potężnych katastrof – pisze w „Rzeczypospolitej” Andrzej Malinowski.

 

– Przytoczone na wstępie powiedzenie znakomicie ilustruje problemy związane z cyfrowymi technologiami, z jakimi styka się dziś biznes. Fundamentalne na dziś pytanie to: czy pomimo zachowania zasad cyberbezpieczeństwa nasze informacje handlowe, korespondencja z kontrahentami, dane o firmie są chronione przed dostaniem się w obce ręce? Zapewne większość uważa, że tak. Moim zdaniem to błędne przekonanie ocenia Malinowski.

 

– Dowód to ponad 8,7 tys. dokumentów opublikowanych niedawno na portalu WikiLeaks, które hakerzy wykradli z serwerów amerykańskiej CIA. Wśród nich są – co za ironia losu – m.in. instrukcje dla agentów, jak omijać podstawowe elementy bezpieczeństwa przeglądarek internetowych czy programów antywirusowych – dodaje.

 

Porażka, którą poniosła najpilniej strzeżona instytucja, to sygnał dla świata, że wchodzimy w nowy etap wojny informacyjnej. To cyberwojna. Podobne ataki, choć nie tak spektakularne, dotknęły też Polskę. Wystarczy przypomnieć włamania na strony polskiego MSZ czy KNF. Dziś zdobycie chronionych danych nie stanowi problemu dla cyberprzestępcy. Dlatego należy sprawić, żeby dane te okazały się dla złodzieja nieprzydatne, czyli skutecznie zaszyfrowane. A pomóc w tym mogą z pewnością polscy kryptolodzy! – zwraca uwagę.

 

W raporcie „Technologie mobilne w nowoczesnej Polsce – odpowiedzialny rozwój i równe szanse” z października 2016 r., przygotowanym przez PriceWaterhouseCoopers (PwC),czytamy o czterech polskich firmach, które zapewniają cyberbezpieczeństwo polskiego biznesu. Z rozwiązań jednej z nich, wykorzystujących szyfrowanie danych – Cryptomind, korzysta już Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie.

 

Dzięki Enigmie cały świat usłyszał o polskiej kryptografii, choć i tak wciąż musimy przypominać, że złamanie szyfrów było naszą zasługą. Teraz historia daje nam drugą szansę. Dla odmiany, w zakresie tworzenia szyfrów. Warto więc ją wykorzystać. Za bezpieczeństwo nasze i wasze – podsumowuje Malinowski.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.