English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

Czyj interes jest ważny dla posłów?

19-04-2017

– Coraz częściej przywileje wybranych grup zawodowych ścierają się z korzyściami dla ogółu konsumentów – tak jak w branży taksówkarskiej – pisze w „Rzeczypospolitej” Zastępca Dyrektora Generalnego Pracodawców RP Arkadiusz Pączka.

 

Co jest najważniejsze dla konsumenta? Mieć łatwy dostęp do towarów i usług w dobrych cenach. Tak postawiony cel siłą rzeczy jest sprzeczny z interesami zorganizowanych grup gospodarczych, zwłaszcza tych, które do tej pory były uprzywilejowane. Nie tylko nie chcą one utracić swoich stref wpływu, ale przede wszystkim nie chcą obniżać cen ocenia.

 

Nowoczesne technologie, infrastruktura, rynek pracy i wzrost gospodarczy są systemem naczyń połączonych. Upowszechnienie nowych technologii, w szczególności internetu i urządzeń mobilnych, tworzy nowe miejsca pracy, nowe rodzaje usług, wręcz nowe sektory gospodarki. Wszystkie te czynniki – przy sprzyjających regulacjach – wpływają na rozwój ekonomiczny państw i wzrost PKB dodaje Pączka.

 

Ekspert Pracodawców RP przypomina, że Ministerstwo Finansów potwierdziło, że kierowcy współpracujący z firmą Uber mają zarejestrowaną działalność gospodarczą i odprowadzają w Polsce podatki. To pokazuje, że oskarżenia lansowane przez korporacje taksówkarskie są nieprawdziwe.

 

Aplikacja firmy Uber rejestruje każdy przejazd i generuje fakturę za taką usługę. Jest zatem korzystna dla polskiego systemu podatkowego, bo pozwala na dokładną rejestrację faktycznie zrealizowanych przejazdów. Taką transparentnością działalności i dokonywanych płatności korporacje taksówkarskie nie mogą się pochwalić. Uber stawia na transfer technologii, która jest prosta do włączenia w centralną kasę rejestrującą. To może przynieść korzyści drobnym przedsiębiorcom korzystającym z aplikacji, a przede wszystkim – budżetowi państwa podkreśla.

 

Zmiany zachodzące na rynku są nie do powstrzymania, a ekonomia współdzielenia będzie coraz szerzej wkraczać w różne sektory gospodarki, tak jak telefonia komórkowa. Potrzeba konsumentów jest znacznie mocniejsza niż monopole czy przywileje korporacji podsumowuje Pączka.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.