English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Rzeczpospolita”: Minister Szczurek do prezydenta Malinowskiego

01-04-2015

– Otrzymałem właśnie list od ministra finansów Mateusza Szczurka. Wprawił mnie w niemałe zdumienie, dlatego w tym miejscu pozwolę sobie zacytować obszerne jego fragmenty – pisze w „Rzeczypospolitej” Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.

 

"Szanowny Panie Prezydencie!

 

(...) Z uwagą przyglądam się poczynaniom Pracodawców RP, prowadzących akcję "Wyrwij fiskusowi bat". Chcę spytać o to, jaki bat i dlaczego chcecie wspólnie z Prezydentem Bronisławem Komorowskim wyrwać go kontroli skarbowej? My tylko wykonujemy to, co każą nam politycy, uchwalając przepisy prawa. Jako służba państwowa musimy je respektować.

 

Organy podatkowe mają jeden cel - zapewnić budżetowi państwa dochody. Proponujemy wprawdzie konkretne zapisy po stronie dochodów oraz wydatków - i rzadko się zdarza, by nasze sugestie nie przeszły - ale samą ustawę budżetową uchwalają posłowie. Do kogo więc kierujecie swoje pretensje?

 

(...) Zarzucacie nam, że kontrolujemy i szukamy pieniędzy w małych i średnich firmach. A gdzie ich szukać, jak nie w tych miejscach? Przecież te firmy dają ponad 70 proc. dochodów do budżetu i są na wyciągnięcie ręki. Gdzie mamy pójść? Do supermarketów czy globalnych firm? Przecież nas zniszczą, wykorzystując swoją siłę i pozycję. (...)

 

Przyświecają nam jedynie szczytne cele. Naprawdę wierzymy, że gruntowne kontrole w średniej wielkości przedsiębiorstwach przysłużą się polskiej gospodarce. Że te wszystkie kruczki prawne, zawiłe regulacje, nadużywanie uprawnień i interpretowanie przepisów na niekorzyść podatnika rozwiną w społeczeństwie zainteresowanie prawem podatkowym. Masowe kontrole, wstrzymywanie zwrotu VAT, przeciąganie w nieskończoność postępowań - mają pobudzić kreatywność klasy średniej, którą tak przecież cenimy i na którą liczymy.

 

(...) Jesteśmy przekonani, że niszczenie sprawnie działającej firmy kamieniarskiej i uczynienie jej właścicieli bezdomnymi pobudzi budownictwo mieszkaniowe. Sądzimy, że nałożenie na bar mleczny ponadmilionowej kary za doprawianie potraw pieprzem posłuży jego klientom. Że rozwiną swoje umiejętności gastronomiczne, a być może wystąpią wkrótce w telewizji w popularnym show kulinarnym. Uważamy, że zniszczenie - przez wprawdzie nieznającego przepisów, ale posłusznego urzędnika - firmy zatrudniającej niepełnosprawnych, doprowadzi do szybkiej rehabilitacji, a może nawet cudownego uzdrowienia tych pracowników. Pokładamy wiarę w to, że uwięzienie emerytki i rencistki prowadzącej firmę może nie do końca jest zgodne z prawem, ale za to jak pobudzi i zmotywuje ludzi w ramach programu 50+!