English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

Inspektor pracy z automatu zmieni umowy w firmach na etat?

19-05-2017

TVN24 BiŚ: Inspektor pracy, a nie sąd będzie mógł zmienić umowę cywilnoprawną w umowę o pracę – to pomysł posłów PiS. Pozytywnie odniósł się do takiego rozwiązania wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Pracodawcy RP nie zostawiają na takich planach suchej nitki, podkreślając wątpliwości prawne.

 

Propozycja zwiększenia uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy była już zgłaszana w poprzedniej kadencji Sejmu. Zgodnie z tamtym projektem, jeśli inspektor uznałby, że umowa, na podstawie której pracownik wykonuje swoje obowiązki, nosi znamiona umowy o pracę, to automatycznie mógłby ją zmienić. Firma, która nie zgadzałaby się z taką decyzją, mogłaby się odwołać do okręgowego inspektora, a dopiero potem do sądu. To zatrudniający musiałby udowodnić, że nie unikał umów o pracę i miał prawo stosować w danym przypadku kontrakt cywilnoprawny.

 

Pomysł posłów PiS, aby inspektorzy pracy mieli wydawać nakaz zmiany umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę to naruszenie kompetencji sądów – bardzo wątpliwe pod względem prawnym. Właśnie z tego powodu identyczna propozycja została odrzucona w poprzedniej kadencji Sejmu – skomentowała ekspert Pracodawców RP Wioletta Żukowska-Czaplicka.

 

Jak podkreślają Pracodawcy RP, z fikcyjnymi umowami cywilnoprawnymi należy walczyć i powinna się tym zajmować inspekcja pracy. Jednak kwestie sporne powinny być rozstrzygane przez sądy.

 

– Inspektorzy pracy nie muszą być też prawnikami, stąd przyznanie im tak daleko idącego uprawnienia w postaci prawa do zastąpienia umowy cywilnoprawnej umową o pracę rodzi spore ryzyko. Można też podejrzewać, że inspektor pracy nie będzie w stanie obiektywnie ocenić, jaka w istocie była wola stron, ponieważ często jego interwencja jest skutkiem skargi pracownika. Obiektywną ocenę może zapewnić jedynie niezależny sąd powszechny – sąd pracy. W naszym systemie prawnym jedynie sądy mają prawo ustalenia istnienia danego stosunku prawnego – podkreśla Żukowska-Czaplicka.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.