English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

Ministerstwo Finansów chce chronić przedsiębiorców

09-06-2017

Onet.pl: Państwo nie traci z radaru uwagi interesu zwykłego przedsiębiorcy, który chce prowadzić działalność bezpiecznie – deklaruje  Wojciech Śliż z Ministerstwa Finansów. Dodał, że rozwiązania podatkowe, które są planowane mają zabezpieczyć przedsiębiorcę przed wplątaniem się w mechanizm przestępczy.

 

Dodał, że wszystkie rozwiązania, które są planowane w najbliższym czasie, tzn. split payment (mechanizm podzielonej płatności), rozwiązania oparte o Jednolity Plik Kontrolny (księgi i dokumenty księgowe prowadzone za pomocą programów komputerowych, przekazywane na żądanie organu podatkowego) są działaniami mającymi na celu stworzenie narzędzi, z których będzie mógł skorzystać przedsiębiorca, by zabezpieczyć się przed wplątaniem w mechanizm przestępczy.  – Bardzo często dzisiaj przedsiębiorca jest kompletnie nieświadomy tego, że wokół niego dzieją się zdarzenia, które z punktu widzenia interesu państwa określane są jako działania przestępcze – zaznaczył Śliż.

 

Przewodniczący Komitetu Podatkowego Pracodawców RP Robert Oliwa podkreśla, że najważniejszym podatkiem, który przynosi wpływy do budżetu państwa jest VAT, ale jest on też istotny dla przedsiębiorców. – Niejednokrotnie ten podatek jest dla przedsiębiorców zmorą, jeśli chodzi o patologie występujące w obrocie gospodarczym. Są to różnego rodzaju karuzele podatkowe, których ofiarą padają uczciwi przedsiębiorcy. Bardzo często fiskus nie jest w stanie do końca wykryć bezpośredniego sprawcy takiego przestępstwa. Natomiast konsekwencje bezpośrednio dotykają tych uczciwych przedsiębiorców –  ocenia. Jego zdaniem, należy wprowadzić takie mechanizmy, które by w dużym stopniu chroniły przedsiębiorców, uczciwie realizujących swoje obowiązki podatkowe. – Z drugiej strony przedsiębiorcy też muszą zwracać uwagę na to, jak ten podatek jest skomplikowany i muszą korzystać z pomocy doradców podatkowych – podsumowuje.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.