English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Rzeczpospolita”: Umiemy liczyć – liczmy na siebie

20-04-2015

– W najbliższych latach Polska planuje wydać na zakup sprzętu wojskowego około 130 miliardów złotych. Byłoby kompletnym idiotyzmem, gdyby pieniądze polskich podatników trafiły do zagranicznych firm, które obiecują gruszki na wierzbie, podczas gdy tej samej – albo lepszej – klasy sprzęt mogą z powodzeniem dostarczyć działające w Polsce podmioty – pisze Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski w felietonie dla „Rzeczypospolitej”.

 

Jego zdaniem w trakcie rozstrzygania przetargów oprócz kryteriów czysto wojskowych powinny być brane pod uwagę przede wszystkim korzyści dla gospodarki, czyli liczba nowych miejsc pracy, korzyści dla regionu i lokalnych firm, obecność na polskim rynku i skala powiązań kooperacyjnych z polskimi podmiotami.

 

– W Polsce mamy dwa zakłady produkujące najnowocześniejsze na świecie śmigłowce: jeden w Mielcu – należący do koncernu Sikorsky, drugi to najstarszy polski producent śmigłowców PZL Świdnik, działający obecnie w ramach włosko-brytyjskiej grupy Agusta Westland. Oba zakłady mają swoje atuty, chociaż skalą zaangażowania na polskim rynku, kompleksowością produkcji i poziomem zatrudnienia wybijają się zakłady w Świdniku – przypomina Andrzej Malinowski.

 

W jego opinii przetarg, w którym takie same szanse na zwycięstwo ma producent, który nie wytwarza w naszym kraju śmigłowców, ale w razie wygranej deklaruje uruchomienie u nas montowni, jest absurdem.

 

– „Umiesz liczyć, licz na siebie” – ta bardzo przydatna w codziennym życiu maksyma doskonale oddaje podejście do kwestii obronności w rozwiniętych krajach. Zgodnie z tą zasadą, dba się tam nie tylko o nowoczesne wyposażenie sił zbrojnych, lecz także o rozwój rodzimego przemysłu obronnego, co pozwala na uniezależnienie się od dostawców zewnętrznych zauważa Prezydent Pracodawców RP.

 

– W dłuższej perspektywie ważniejsze od kupienia tu i teraz nowego czołgu czy wozu bojowego, jest zapewnienie tego, by za kilka lat potrafiono ten wóz czy czołg samodzielnie zbudować w kraju. Tylko to zapewni nam prawdziwie silną i niezależną pozycję na arenie międzynarodowej – podsumowuje Andrzej Malinowski.