English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Puls Biznesu": Wojna o podatki

23-04-2015

Komitet Rady Ministrów poparł wyrzucenie do kosza prezydenckiego projektu zmian w ordynacji podatkowej. Czas na ruch premier Kopacz.

 

Fiskus mocno trzyma bat Prezydencki projekt jest w Sejmie od 9 grudnia 2014 r. Prace nad nim spowalnia resort finansów. Dotychczas poświęcono mu tylko jedno posiedzenie komisji finansów, które zakończyło się odesłaniem go do podkomisji. Ślimacze tempo wynika z tego, że posłowie nie mogą się doprosić oficjalnego stanowiska rządu w tej sprawie. Projekt prezydenta zyskał natomiast wielkie uznanie praktycznie całego środowiska przedsiębiorców. Dla odparcia zakusów MF ruszyła społeczna akcja poparcia prezydenckiego projektu „Wyrwij fiskusowi bat”, zainicjowana przez Pracodawców RP. Szybko dołączyły do niej kolejne organizacje: Konfederacja Lewiatan, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Związek Rzemiosła Polskiego, Stowarzyszenie Niepokonani 2012 (ofiary urzędników). Projekt prezydenta popiera też Forum Obywatelskiego Rozwoju Leszka Balcerowicza. Dotychczas akcja zyskała wsparcie 12,5 tys. osób, które podpisały się pod petycją do premier Ewy Kopacz i marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego o nieodrzucanie projektu i przyspieszenie tempa prac, by parlament zdążył uchwalić zmiany jeszcze w tej kadencji.

 

Decyzja SKRM pokazuje, że minister finansów ma silniejszą pozycję „w rządzie” niż prezydent Komorowski. Teraz los projektu leży w rękach premier Kopacz. Od jej decyzji zależy, jakie stanowisko zaprezentuje Rada Ministrów.

 

— Niestety, spodziewałem się takiej decyzji Komitetu Rady Ministrów, po tym, jak projekt prezydenta skrytykowała Rada Legislacyjna przy kancelarii premiera. Doszło do sytuacji patowej. Mam nadzieję że premier Kopacz tupnie nogą i nie pozwoli spacyfikować oczekiwanych przez podatników zmian zaproponowanych przez prezydenta. Tym bardziej że pani premier publicznie przyznawała, że nie jest przeciwna wprowadzeniu zasady rozstrzygania wątpliwości prawnych na korzyść podatników — mówi Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP.