English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Gazeta Wyborcza": Minimalna jak bezczelność?

23-04-2015

W 2016 r. płaca minimalna powinna wynieść 1782 zł, o 32 zł więcej niż obecnie – wyliczają Pracodawcy RP. To bezczelność – odpowiada „Solidarność”.

 

Symulację planowanej podwyżki przeprowadzili eksperci Pracodawców RP. Opierali się m.in. na prognozach Ministerstwa Finansów, z których wynika, iż w2016 r. PKB wzrośnie o3,8 proc., a wskaźnik inflacji ukształtuje się na poziomie 1,7 proc. Oznacza to, że wyliczana na 2016 r. płaca minimalna powinna zostać podniesiona o 1,7 proc. oraz dwie trzecie planowanego wzrostu PKB. – Po zaokrągleniu w górę minimalna dopuszczalna ustawowo płaca w przyszłym roku powinna zatem wynieść 1782zł, czyli o 32 zł więcej niż obecnie – ocenia Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

 

Kozłowski podkreśla, że jest to tylko ustawowe minimum, ale z punktu widzenia pracodawców taka podwyżka wydaje się najbardziej logiczna.

 

– Pamiętajmy, że w wielkich ośrodkach, jak Warszawa, płaca minimalna praktycznie nie jest stosowana, ale w wielu regionach jej podwyżka może ograniczać możliwości zatrudniania przez lokalne firmy – przekonuje Kozłowski. Z drugiej strony Kozłowski przyznaje, że ma świadomość, iż w roku wyborczym rząd może próbować ustalić płacę minimalną na poziomie wyższym, niż wynika to z prostych wyliczeń. Jednak pracodawcy nie popierają jej wyższego wzrostu.