English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Rzeczpospolita”: Bezmyślność bezpośrednia

27-04-2015

„Chroń nas, Panie, przed przyjaciółmi…” – można by westchnąć, obserwując poczynania urzędników podejmowane pod hasłem ochrony konsumenta. Wiele takich działań nie ma nic wspólnego z realną ochroną praw konsumenckich. Stanowią one pretekst do ograniczania wolności gospodarczej i blokowania rozwoju sektorów rynku – także tych, które w wielu krajach stanowią jedno z kół napędowych gospodarki – pisze Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski w „Rzeczypospolitej”.

 

Jego zdaniem urzędnicy tworzą – bez podstawy prawnej, a nawet wbrew prawu i konstytucji – różnego rodzaju czarne listy, na których figurują nie poszczególne firmy, lecz całe branże.Teraz skoncentrowali się na sektorze sprzedaży bezpośredniej. W ubiegłym roku wygenerował on w Polsce ponad 3 mld zł obrotów, związanych jest z nim około miliona osób, a większość Polaków ocenia go dobrze.

 

Urzędnikom UOKiK i prokuratorowi generalnemu sprzedaż bezpośrednia kojarzy się z naciągaczami. Opisywane przez media przypadki nieuczciwych firm natchnęły decydentów do ogłoszenia krucjaty przeciwko całej branży. Nie usłyszeliśmy, że stosowne urzędy i prokuratura mają wykazać się większą skutecznością w przypadkach oszustw – zauważa Prezydent Pracodawców RP. Firmy krzaki, które wciskają bezwartościowy towar, a potem szybko zmieniają szyld, gwiżdżą na takie zarządzenia. Za to duże podmioty o wyrobionej renomie przeżywają prawdziwe oblężenie kontrolerów  dodaje.

 

Zdaniem Malinowskiego wszyscy liderzy branży mają urzędników na karku, bo biurokracja musi uzasadnić swoje istnienie, a tymczasem naciągacze mają się doskonale.

 

 Każdego roku Polacy składają kilkadziesiąt milionów zamówień w firmach sprzedaży bezpośredniej, a branża odnotowuje systematyczny wzrost. Na zdrowy rozsądek warto byłoby walczyć z marginesem nierzetelnych firm i robić wszystko, by te uczciwe tworzyły nowe miejsca pracy – szczególnie w regionach dotkniętym wysokim bezrobociem ­  podsumowuje Prezydent Pracodawców RP.