English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Puls Biznesu": Minimalna kość niezgody

29-04-2015

Pracodawcy i związkowcy szykują się do walki o wysokość najniższej płacy. Ekonomiści ostrzegają — zbyt duża podwyżka uderzy w rynek pracy.

 

Obecnie ustawowe minimum wynosi 1750 zł, co stanowi ponad 40 proc. średniej krajowej. Niewiele więcej Ministerstwo Finansów ujawniło już, że spodziewa się 3,8 proc. tempa wzrostu PKB w 2016 r. Znany jest też prognozowany poziom średniorocznej inflacji — 1,7 proc. Takie wskaźniki znajdą się prawdopodobnie w założeniach do przyszłorocznego budżetu państwa. Na ich podstawie Pracodawcy RP wyliczyli, że zgodnie z ustawą, najniższa płaca na etacie powinna wynieść w przyszłym roku 1782 zł. To oznacza, ze pracodawcy musieliby płacić o 32 zł więcej wszystkim pracownikom pobierającym minimalne wynagrodzenie.

 

Formalnie ostateczną wysokość płacy minimalnej ustala w drodze negocjacji Komisja Trójstronna. — W praktyce jednak zazwyczaj decyzję samodzielnie podejmuje rząd, nie zważając na stanowisko partnerów społecznych. W naszej ocenie płaca minimalna w 2016 r. nie powinna być wyższa od tej, jaka została obliczona na podstawie określonych w ustawie reguł — mówi Łukasz Kozłowski z Pracodawców RP.