English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Rzeczpospolita": Rewolucja w odsetkach

29-04-2015

Dłużnicy zapłacą więcej za opóźnienie w spłacie należności. Tańsze za to będzie korzystanie z kapitału.

 

Ministerstwo Gospodarki chce zmian w naliczaniu odsetek w obrocie cywilnoprawnym. Dla przedsiębiorców są one bardzo ważne, w relacjach między podmiotami profesjonalnymi blisko 70 proc. faktur nie jest bowiem regulowanych na czas.

 

Resort chce, by nowe zasady zaczęły obowiązywać już w 2016 r. Swoje propozycje zaprezentował w projekcie nowelizacji ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych oraz kodeksu cywilnego.

 

Największą zmianą będzie zróżnicowanie odsetek za opóźnienie i tych za umowne korzystanie z kapitału. Te pierwsze mają być wyższe od pozostałych, by stanowić swoistą sankcję dla niesolidnego dłużnika, który nie spłaca w terminie długu. Wyższe odsetki są przewidziane dla zawodowców.

 

Zainteresowani studzą jednak emocje. – Przygotowana nowelizacja to bardzo delikatna kwestia. Każda zmiana odsetek rodzi skutki zarówno u dłużnika, jak i u wierzyciela – zauważa Arkadiusz Pączka z organizacji Pracodawcy RP. – Trzeba pamiętać, że małe i średnie przedsiębiorstwa, najbardziej narażone na nieopłacanie faktur w terminie, występują w obu tych rolach – dodaje. – Ich kontrahenci spóźniają się z zapłatą, ale i oni sami często nie płacą na czas.