English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Rzeczpospolita”: Firmy wyprowadzają produkcję poza miasta

30-04-2015

Logistyka, koszty pracy, dbałość o środowisko, ale i rosnąca wartość działek w obrębie dużych miast skłaniają przedsiębiorstwa do przenoszenia produkcji z aglomeracji.

 

W ocenie Damiana Olko, eksperta Pracodawców RP, oprócz przemysłu podobne decyzje czekają prawdopodobnie sektor usług, zwłaszcza nowoczesnych usług biznesowych. – W ostatnich latach rozwijał się on bardzo szybko, ale przede wszystkim w największych aglomeracjach, czyli w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście – mówi.

 

– Rosnąca konkurencja o pracowników i relatywnie wysokie koszty pomieszczeń biurowych sprawiają, że coraz więcej firm rozważa przenoszenie prostych usług do mniejszych miast wojewódzkich. Zwłaszcza ośrodków, w których jest wielu studentów i absolwentów, np. Bydgoszczy, Torunia, Rzeszowa, Lublina czy Białegostoku. Przykładowo, już od wielu lat CitiHandlowy ma centrum rozliczeniowe w Olsztynie i takich firm będzie więcej – dodaje.

 

W jego ocenie te procesy będą się nasilać, bo poprawia się infrastruktura, co prowadzi do spadku kosztów transportu i umożliwia tworzenie efektywnych klastrów ekonomicznych. Nasila się konkurencja w dużych miastach i zaostrzają problemy, np. korki, co stymuluje rozwój miast satelickich – biznes podąża za mieszkańcami.