English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Puls Biznesu”: Ordynacja może być rządowo-prezydencka

07-05-2015

Ministerstwo Finansów myśli o włączeniu podatkowej propozycji prezydenta Komorowskiego do swojego projektu zmian w ordynacji podatkowej

 

— To chyba jakieś żarty. MF chce do swojego projektu, którego nawet jeszcze nie przyjął rząd, włączyć zapisy projektu prezydenta, który już od pół roku jest w Sejmie? Ten pomysł to nic innego jak kolejna próba sabotowania korzystnego dla podatników projektu prezydenta i spowalniania nad nim prac. Niech wreszcie MF oraz Rada Ministrów oficjalnie ustosunkują się do projektu prezydenta — mówi Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP, inicjator akcji „Wyrwij bat fiskusowi”, której celem jest wsparcie projektu Bronisława Komorowskiego.

 

Wiceminister Cichoń podał, że ministerialny projekt dużej nowelizacji ordynacji podatkowej (prace nad nim trwają już dwa lata) wkrótce trafi do Rady Ministrów bez przepisów o klauzuli, i wyraził nadzieję, że uda się go uchwalić do końca obecnej kadencji. Klauzula miała uderzać w legalne, ale sztuczne konstrukcje prawne i transakcje, których celem jest obniżenie lub uniknięcie podatku (powyżej 50 tys. zł rocznie). Jej nałożenie powodowałoby obowiązek zapłaty oszczędzonego podatku. Groziłyby też sankcje karne skarbowe. Projekt był tak źle napisany, że krytykowali go eksperci, inne ministerstwa, Rządowe Centrum Legislacji, Rada Legislacyjna przy premierze. Osobisty nadzór nad projektem objęła premier Kopacz. MF nie przekonało szefowej rządu.