English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Rzeczpospolita”: Energetyka to nie wyborcza amunicja

11-05-2015

To, że kampania wyborcza ma swoje prawa, nie znaczy, że my, wyborcy, musimy robić dobrą minę do złej gry – szczególnie, gdy jest to gra oparta na niewiarygodnym cynizmie i ogromnej głupocie  – pisze Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski w felietonie na łamach „Rzeczypospolitej”.

 

Jego zdaniem nie można mówić o bezpieczeństwie energetycznym Polski w oderwaniu od sytuacji geopolitycznej w naszym regionie i od pozycji Polski w Unii Europejskiej. Należy jednak ważyć słowa szczególnie gdy sprawa dotyczy kwestii wyjątkowo trudnych.

 

Prezydent Pracodawców RP ostrzega przed niekonstruktywną krytyką opóźniającej się budowy  terminalu LNG w Świnoujściu. – Od lamentów świnoujska inwestycja nie przyspieszy – tym bardziej że tym narzekaniom nie towarzyszą konkretne, konstruktywne propozycje – ocenia.

 

– Naprawdę obawiam się politycznych komentarzy po tym, jak poznamy wynik rozmów PGNiG z Gazpromem w sprawie obniżki cen gazu. Dla zawodowych krytyków nawet największa obniżka nie będzie satysfakcjonująca. Wmawianie Polakom, że Gazprom jest słaby, więc w zasadzie zgodzi się na wszystko – jest po prostu głupie – dodaje Andrzej Malinowski.

 

Prezydent Pracodawców RP podkreśla, że gdy poznamy rezultat negocjacji, należałoby dyskutować merytorycznie, a nie używać kwestii gazowej jako politycznej amunicji, ponieważ upolitycznienie energetyki nam nie posłuży.

 

–  Nieprzypadkowo w kampanii prezydenckiej pomysłów na usprawnienie polityki energetycznej Polski w ogóle nie słychać. Powiedzieć coś sensownego na ten temat jest trudniej, niż obiecywać socjalny raj. Tym bardziej obawiam się więc tego, że jeśli energetyka pojawi się w kampanii parlamentarnej, będą to niemal wyłącznie ataki, a nie konstruktywne propozycje  – podsumowuje Andrzej Malinowski.