English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Gazeta Polska”: Smutna starość w III RP

12-05-2015

Polska jest jednym z najmniej przyjaznych krajów dla seniorów – wynika z badania indeksu aktywnego starzenia się. Rządzona przez koalicję PO-PSL III RP zajęła przedostatnie miejsce w Unii Europejskiej. Gorzej niż u nas jest tylko w Grecji.

 

Podczas zorganizowanego przez Pracodawców RP spotkania, dotyczącego sytuacji seniorów w Polsce, prof. Bolesław Samoliński, przewodniczący działającej przy resorcie pracy Rady Polityki Senioralnej, stwierdził, że widać w tej kwestii pewien postęp. – Medialnie i mentalnie zaczęliśmy zauważać seniorów, zaczęliśmy budować inny stosunek do osób w tym wieku – powiedział. Przyznał jednak, że nie ma jeszcze wyraźnego postępu, zwłaszcza w sferze biznesu i w służbie zdrowia.

 

Profesor Samoliński z troską wypowiadał się zwłaszcza o ochronie zdrowia. – Jeśli zaczynamy budować zdrowie ludzi w wieku powyżej 65 lat, to nie jest to już skuteczne, trzeba to robić wcześniej i wyrabiać nawyki – podkreślił. Jego zdaniem dla skuteczności działań nie da się zostawić grupy 50–67 lat, a zająć jedynie osobami w wieku emerytalnym i na emeryturze. – Jeśli dziś będziemy pomagali tylko seniorom w wieku 70 lat, to za chwilę będziemy robili jeszcze raz to samo. Będziemy mieli nowe osoby w tym wieku i będą one w tym samym stanie co ci, którymi już się zajmowaliśmy – tłumaczył.