English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna CSR Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Etyka w zarządzaniu: rozszerzanie granic odpowiedzialności

18-09-2013

Etyka w zarządzaniu: rozszerzanie granic odpowiedzialności to już druga publikacja ekspercka opracowana w ramach projektu „Nowe rozwiązania w zarządzaniu HR kluczem do wzrostu adaptacyjności polskich przedsiębiorstw”. Granice społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw ulegają stałemu rozszerzaniu, dlatego wzrost współpracy między firmami wymaga wzmacniania postaw i zachowań etycznych, o czym piszemy w tekstach: Granice odpowiedzialności – dwie strony zagubionej niewinności oraz Etyka w zarządzaniu łańcuchem dostaw.

 

Publikacja stanowi zbiór istotnych informacji oraz cennych porad dotyczących umiejętności wdrożenia długofalowych zachowań etycznych. Niezwykle istotnym narzędziem do wzmocnienia tych działań może być międzynarodowa norma SA8000. Wdrożenie jej w polskich przedsiębiorstwach jest kluczowym elementem prowadzonego przez nas projektu. Rolę normy oraz zasady dokonywania związanego z nią audytu przedstawiliśmy w artykułach: Prawa człowieka na licencji oraz Audyt przestrzegania normy SA8000.

 

Istotne jest dla nas skierowanie szczególnej uwagi na potencjalne zagrożenia oraz sposoby wykrywania rzeczywistych nieetycznych zachowań oraz zdarzeń. Pragniemy pokazać przedsiębiorcom, iż wczesne wykrycie zagrożeń wynikających z nieetycznych zachowań pracowników pozwala na ich szybką eliminację. Określenie ich wymaga czasu i prowadzenia rozmów do momentu zbudowania kultury etycznej, która pozwoli pracownikom na zgłaszanie przypadków łamania prawa w miejscu pracy. Ponadto taka reakcja nie będzie już traktowana jako donosicielstwo, tylko jako właściwe zachowanie pozwalające na eliminację zagrożeń.

 

Życzymy inspirującej lektury!

 

www.sa8000.pl/wp-content/uploads/2013/09/Brief-etyka-D.pdf