English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna CSR Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Konferencja "Budowanie wartości ekonomiczno-społecznej firmy dzięki skutecznym praktykom HR"

11-06-2013

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, wraz z partnerami – Crido Taxand oraz ICAN Institute – zorganizowali konferencję, podczas której zaprezentowali innowacyjne rozwiązanie służące budowaniu kultury etycznej w polskich firmach. Social Accountability 8000 jest jedyną uznaną na świecie, podlegającą certyfikacji normą CSR, która dotyczy aspektów etycznych oraz pracowniczych.

 

– Norma Social Accountability 8000 (SA 8000) została opracowana z myślą o przedsiębiorstwach z dowolnej branży z całego świata – i z tego wynika jej wyjątkowy charakter – podkreślał podczas swojego wystąpienia Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. Jego zdaniem firma posiadająca certyfikat SA 8000 prezentuje się jako wiarygodna i etyczna, dzięki czemu umacnia swoją pozycję na tle konkurencji. – Możliwość kształtowania ludzkich zachowań, szansa na obalanie głęboko zakorzenionych mitów i stereotypów, budowanie pozytywnych relacji międzyludzkich, tworzenie nowej kultury etycznej w polskich firmach – to wszystko są niezwykle cenne wartości dodane, które mogą sprzyjać rozwojowi przedsiębiorstw – oceniał Prezydent Malinowski.

Jak podkreślał Andrzej Jacaszek, wydawca „Harvard Business Review Polska” oraz Wiceprezydent Pracodawców RP, postępowanie etyczne przy podejmowaniu niektórych decyzji biznesowych może być niezwykle trudne. – Chcemy stworzyć takie możliwości, by wszyscy menedżerowie postępujący w takich sprawach czynili to lepiej – podkreślał Andrzej Jacaszek.

 

W drugiej części spotkania Robert Sroka, CSR Project Leader w Crido Taxand, przedstawił normę SA 8000 jako doskonałe narzędzie w miejscu pracy. W konferencji uczestniczył także prof. Matthias Schmidt z Institute for Values-Oriented Business w Berlinie, który opowiedział o globalnych trendach, narzędziach i normach w obszarze etyki w biznesie.

 

Badania, które zostały przeprowadzone przez Pracodawców RP wśród przedsiębiorstw, pokazują, że pracownicy coraz częściej spodziewają się podejmowania przez pracodawcę działań z zakresu etyki biznesu. Projekt ten stanowi więc odpowiedź na bieżące wyzwania, które pojawiają się przed środowiskiem przedsiębiorców. Takie podejście związane jest z ideą tworzenia wspólnej wartości ekonomiczno-społecznej, czyli stosowania takich procedur, które zwiększają konkurencyjność firm, a jednocześnie korzystnie wpływają na gospodarcze i społeczne warunki funkcjonowania otoczenia przedsiębiorstw.

 

W trakcie konferencji zaprezentowano publikację, która zawiera treść normy SA 8000 wraz z przewodnikiem po niej, a także analizę wymagań normy względem polskiego prawa oraz zestawienie konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy.

 

Jak zapowiada Katarzyna Rózicka – Dyrektor Departamentu Dialogu Pracodawców RP oraz koordynator tego projektu – wybrane przedsiębiorstwa będą mogły w ramach tej inicjatywy skorzystać z bezpłatnego wsparcia w zakresie wdrażania standardów etycznych. Firmy te zostaną przygotowane do procesu certyfikacji normy SA 8000. – Standard ten reguluje takie obszary jak: praca dzieci, praca przymusowa, bezpieczeństwo i higiena pracy, prawo do zrzeszania się i rokowań, dyskryminacja, praktyki dyscyplinujące, godziny pracy, wynagrodzenia czy systemy zarządzania – przypomniała Katarzyna Rózicka.

 

Konferencja w Hotelu Bristol to pierwsze wydarzenie związane z projektem „Nowe rozwiązania w zarządzaniu HR kluczem do wzrostu adaptacyjności polskich przedsiębiorstw”. W ramach projektu realizowane są trzy obszary działań: promocja (platforma internetowa, seminaria, publikacje), współpraca z firmami (badania jakościowe i ilościowe, szkolenia, certyfikacja) oraz wdrożenie normy.