English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Zakładki 3
zakladki_video

Artykuły

DRUKUJ

Wsparcie najbardziej aktywnych

06-05-2011

  Tekst ukazał się w dzienniku Rzeczpospolita,

  6 maja 2011 r.

 

 

 

Przeszło pół miliona złotych przyznano przedsiębiorcom w ramach Poddziałania 1.3.2 „Promocja przedsiębiorstw w wymiarze międzynarodowym” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007–2013.

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego przeprowadza już drugi nabór wniosków w ramach tego Poddziałania. W drodze konkursu wyłaniane są najlepsze projekty, które będą realizowane przez przedsiębiorców z całego województwa. Zainteresowanie dotacjami na promocję jest wśród zachodniopomorskich biznesmenów bardzo duże; ci, którzy jeszcze nie złożyli wniosku, nadal mogą to zrobić, bowiem pula pieniędzy przeznaczona na ten konkurs nie została jeszcze wyczerpana.


Pierwszy konkurs zakończył się 29 września 2010 r. W jego ramach złożono 32 projekty.
– Nie wszyscy wnioskodawcy, którzy ubiegali się o wsparcie, dostali dotacje. Tylko 14 z nich zostało zweryfikowanych pozytywnie pod względem formalnym, pozostałe 18 nie spełniło tych wymogów. To jednak nie przekreśliło szans wnioskodawców o staranie się o dotacje w kolejnym konkursie – uspokaja Angelika Rabizo, dyrektor Wydziału Wdrażania Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.


Kto może liczyć na wsparcie i promocję eksportu w woj. zachodniopomorskim? Przede wszystkim te przedsiębiorstwa, które chcą zaistnieć na arenie międzynarodowej. Dotowany jest bowiem ich udział we wszelkiego rodzaju imprezach wystawienniczych. Można się starać zarówno o pomoc w sfinansowaniu projektu stoiska, jak i jego zabudowy. Komisja oceniająca bierze też pod uwagę wpis do katalogu targowego oraz obsługę stoiska i organizację udziału w targach. Ponadto przedsiębiorstwa mogą starać się o dotację z Unii na transport, ubezpieczenie oraz odprawę celną eksponatów. Dofinansowywane są również podróże służbowe przedstawicieli firm uczestniczących w imprezach wystawienniczych, oraz ich zakwaterowanie. Środki unijne można przeznaczyć również na opracowanie i druk materiałów promocyjnych, broszur, katalogów, folderów reklamowych zawierających ofertę handlową czy prezentacje multimedialne. Unijne wsparcie można również dostać na filmy instruktażowe, ulotki rozdawane podczas imprez wystawienniczych oraz promocję medialną.

 

Wygrywa najlepszy


W pierwszym konkursie dofinansowanie uzyskało 13 projektów (jeden z wcześniej zakwalifikowanych został wycofany przez wniskodawcę) na łączną kwotę ponad 153 tys. zł. W ramach drugiego konkursu, który rozpoczął się 30 września 2010 r., a którego pula jeszcze się nie wyczerpała Podpisano 15 umów o wartości blisko 500 tys. zł., w tym dofinansowanie ze środków RPO wyniosło ponad 180 tys. zł.


W drugim konkursie wsparcie otrzymała m.in. misja gospodarcza w Chinach. Rekomendację Urzędu Marszałkowskiego uzyskały misje, których organizatorami są Zachodniopomorska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa oraz Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie. Dzięki temu zachodniopomorscy przedsiębiorcy wyjadą na organizowane w Szanghaju targi budowlane International Building&Construction Trade Fair oraz Kitchen&Bath China 2011.

 

Zaistnieć na targach


Udział w międzynarodowych targach jest koniecznym warunkiem, aby złożyć wniosek w ramach Poddziałania 1.3.2. W ten sposób Urząd Marszałkowski wspiera i promuje eksporterów oraz usługodawców z terenu województwa zachodniopomorskiego. Tak było m.in. w wypadku firmy Drewexim, która dzięki unijnym pieniądzom uczestniczyła w ostatniej edycji londyńskich Międzynarodowych Targów Budowlano–Instalacyjnych ECOBUILD 2011. Na trwającą od 1 do 3 marca imprezę Drewexim otrzymał dofinansowanie w wysokości 19 390 zł.


W ramach promocji eksportu Urząd Marszałkowski wspiera również udział przedsiębiorców z regionu w międzynarodowych targach odbywających się na terenie Polski. Tak jest m.in. w wypadku firmy Piro, która otrzyma dotację w wysokości 20 tys. zł. na udział w Targach Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon 2011 które odbędą się w Poznaniu od 19 do 22 października 2011 r.


Dzięki dotacji ze środków RPO WZ, koszalińska spółka Q4GLASS, ABJ Investors wzięła udział w Międzynarodowych Targach Budownictwa BUDMA 2011. Na ten projekt dostała środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości prawie 17 tys. zł. – Celem projektu jest zaprezentowanie i promocja nowo powstałej firmy oraz jej przyszłych produktów na rynkach zagranicznych, co ma prowadzić do rozwoju działalności eksportowej przedsiębiorstwa (w szczególności szkła architektonicznego) – wyjaśniają przyznanie tej firmie dotacji pracownicy Wydziału Wdrażania RPO UM WZ.

 

Sporo do rozdania


W ramach trwającego właśnie konkursu na uwagę zasługują m.in. projekty firmy Agnes, która za 20 tys. zł dofinansowania wybiera się w czerwcu do Essen na Międzynarodowe Targi "Modatex Fashion Fair”. W takiej samej kwocie zostanie dofinansowane przedsiębiorstwo HEG, które swoje wyroby zaprezentuje w ramach Międzynarodowych Targów Poznańskich ITM Polska 2011 Mach–Tool Salon Obrabiarek i Narzędzi. Blisko 17 tys. dostała natomiast firma Multiko, która za te pieniądze weźmie udział w Międzynarodowych Targach Wyposażenia Obiektów Noclegowych World Hotel. Impreza odbywać się będzie w Warszawie na początku października.


Łączna kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach bieżącego konkursu to 2 mln zł dla przedsiębiorców biorących udział w targach i wystawach oraz 1 mln zł na udział w misji gospodarczej. Do rozdysponowania zostało jeszcze sporo pieniędzy, zainteresowani przedsiębiorcy nadal mogą składać wnioski o przyznanie dotacji.


Jak to zrobić? Przygodę z dotacją najlepiej rozpocząć od wizyty na stronie programu www.rpo.wzp.pl, gdzie można zapoznać się z dokumentacją konkursową opisującą zasady wsparcia, zawierającą wzory załączników, jak i dokumenty pomocne w przygotowywaniu wniosku o dotację. Można również osobiście skontaktować się z pracownikami Wydziału Wdrażania UM WZ, którzy wyjaśnią najistotniejsze zagadnienia i pomogą przedsiębiorcom sporządzić prawidłową dokumentację aplikacyjną.