English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Zakładki 3
zakladki_video

Artykuły

DRUKUJ

Gdzie szukać informacji o Funduszach Europejskich (cz I)

04-04-2011

  Tekst ukazał się w dzienniku Rzeczpospolita,

  4 kwietnia 2011 r.

 

 

 

Informacje o źródłach pozyskiwania Funduszy Europejskich najłatwiej można znaleźć na portalu www.funduszeeuropejskie.gov.pl.

 

Przejrzystość i funkcjonalność – te dwie cechy przyświecały twórcom strony internetowej www.funduszeeuropejskie.gov.pl, mającej być w zamierzeniu swoistą kopalnią wiedzy i podstawowym źródłem informacji o Funduszach Europejskich, m.in. o możliwościach współfinansowania konkretnych eksportowych pomysłów. I trzeba przyznać, że wyszło to całkiem nieźle – strona jest przyjazna nawet dla najbardziej wymagających m.in. dzięki jasnej nawigacji. W poszczególnych zakładkach opisane są najważniejsze zasady funkcjonowania Funduszy, cele i źródła finansowania, a także informator o naborach wniosków, ogłoszonych konkursach i ich terminach, oraz Poradnik Beneficjenta, Przedsiębiorcy. Ta ostatnia pozycja , jest dla tych którzy nie mają zbyt dużego doświadczenia w zdobywaniu dofinansowania z unijnych środków. Ponadto na stronie znajdują się informacje dotyczące szkoleń i warsztatów, podczas których można dowiedzieć się, jak składać wnioski, a także jak prowadzić i rozliczać projekty.

 

Przyszli beneficjenci mogą też zapoznać się z konkretnymi projektami, realizowanymi przez polskich przedsiębiorców (w dziale „Sukces dzięki Funduszom Europejskim”), oraz zapoznać się z niezbędnymi dokumentami, a także polskimi i europejskimi aktami prawnymi dotyczącymi funkcjonowania funduszy unijnych. W ramach portalu działają także odrębne strony poświęcone poszczególnym Programom. Wystarczy wybrać Program, który nas interesuje (np. Innowacyjna Gospodarka) i za moment wyświetla się strona dedykowana tylko jednemu Programowi.

 

Ale to nie wszystko – dzięki zawartym na stronie informacjom beneficjent, który otrzymał już dotację, nie zostanie bez opieki. Wręcz przeciwnie – jest krok po kroku prowadzony jest niemal za rękę, co ma zrobić, jak raportować i rozliczać kolejne etapy projektu.

 

Dla każdego Regionalnego Programu Operacyjnego prowadzone są odrębne serwisy internetowe, gdzie można znaleźć harmonogramy naboru projektów, informacje o konkursach i naborach, szkoleniach i konferencjach skierowanych do beneficjentów. a także adresy sieci Punktów Informacyjnych o Funduszach Europejskich Szczegółowo o tych stronach napiszemy w jednym z najbliższych wydań naszego cyklu.