English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Zakładki 3
zakladki_video

16 maja - Kielce

DRUKUJ

Ludzie, przemysł, przedsiębiorczość – to potencjał Kielecczyzny

15-05-2014

Jak pokierować rozwojem przedsiębiorczości i innowacyjności w województwie świętokrzyskim? Jak zachęcić mieszkańców wchodzących na rynek pracy do rozwoju zawodowego w regionie? Te oraz inne kwestie mające wpływ na progres regionu omawiali kandydaci na europosłów, przedstawiciele samorządu oraz regionalni przedsiębiorcy podczas konferencji w ramach cyklu „Region – Gospodarka – Unia” w Kielcach. 

 

Uczestników konferencji przywitał Andrzej Długosz, Wiceprezydent Pracodawców RP. Głos nt. rozwoju województwa świętokrzyskiego zabrał również marszałek tegoż regionu Adam Jarubas.

 

Podczas debaty jej uczestnicy często zwracali uwagę na problem coraz mniejszej atrakcyjności regionu pod względem rozwoju kariery zawodowej młodych ludzi, choć, jak przyznał dr Artur Borcuch ze Świętokrzyskiego Związku Pracodawców Prywatnych Lewiatan, badania wskazują, że osoby młode są najbardziej ze wszystkich badanych grup zainteresowane rozwojem województwa. Dodał również, że czynnikiem mającym wpływ na rozwój regionu mogłoby mieć wprowadzenie do szkół zajęć z przedsiębiorczości oraz zakładanie hubów, czyli inkubatorów przedsiębiorczości już na poziomie studenckim.

 

Czesław Siekierski (PSL) podkreślił, że uczelnie kieleckie zrobiły olbrzymi postęp, jeśli chodzi o ofertę edukacyjną, a prof. Grzegorz Świt (PO) przekonywał, że poziom kieleckiej edukacji jest konkurencyjny wobec innych regionów. Według tego ostatniego największą bolączką polskiej edukacji jest to, że kształcimy specjalistów tylko po to, aby zdobyli pracę, a nie po to, aby byli twórcami nowych technologii, które są fundamentem innowacyjności.

 

Uczestnicy konferencji zgodnie stwierdzili, że rozwój województwa powinien mieć zrównoważony i kompleksowy charakter, mimo zróżnicowanej struktury powiatów. Podczas dyskusji nt. konkretnych działań w tym zakresie padały różne propozycje. Zdaniem Janusza Piątka z Izby Rzemieślników i Przedsiębiorców w Kielcach należałoby położyć większy nacisk na rozwój budownictwa. Z kolei według Artura Borcucha warto by zastanowić się nad wprowadzeniem nowoczesnych usług turystyki prozdrowotnej. Jak zauważył Andrzej Mohoń, prezes Targów Kielce SA., powinniśmy coraz częściej mówić o reindustrializacji Polski z tego względu, że nasz kraj posiada coraz mniej typowo polskich produktów.

 

Podczas dyskusji nad uczestnictwem naszego kraju w strukturach Unii Europejskiej Mirosław Pawlak (PSL) stwierdził natomiast, że pozytywnym akcentem w województwie jest to, że 7 tys. miejsc pracy powstało dzięki utworzeniu stref ekonomicznych.  – Nie należy jednak zapominać o potrzebie praktycznych działań w zakresie finansowania inwestycji w regionie, by tych miejsc pracy było jak najwięcej – podkreślił.  

 

Natomiast według Czesława Siekierskiego (PSL) powolność stosowania instrumentów UE nie sprzyja rozwojowi regionu.

 

W konferencji Region – Gospodarka – Unia w Kielcach wziął również udział Marek Szczepanik, zastępca prezesa PARP.

 

W ramach spotkania jego uczestnicy mieli możliwość skosztowania tradycyjnych regionalnych przysmaków (m.in. pieczywa na zakwasie, twarogów czy miodów), które zostały zaprezentowane podczas Festiwalu Smaków Regionalnych.

 

Partnerem spotkania była Specjalna Strefa Ekonomiczna "Starachowice" SA.