English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Zakładki 3
zakladki_video

8 maja - Szczecin

DRUKUJ

Kandydaci na europosłów z Zachodniopomorskiego debatowali o przyszłości regionu

25-04-2014

Jak wspierać rozwój województwa zachodniopomorskiego z poziomu Parlamentu Europejskiego, jakie są największe bolączki regionu – to główne kwestie poruszone podczas pierwszej debaty z ogólnopolskiego cyklu 16 spotkań Region – Gospodarka – Unia, która odbyła się w Szczecinie.

 

Okazją do ogólnopolskiej debaty na temat przyszłości regionów są zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego. Europarlamentarzyści, których wybierzemy 25 maja, będą mieli istotny wpływ na unijną legislację właśnie w Parlamencie Europejskim przygotowywana jest zdecydowana większość regulacji prawnych dotyczących krajów członkowskich.

 

Dlaczego skupiamy się na regionach? Bo to właśnie one są siłą gospodarczą naszego kraju, to tam rozgrywa się bitwa o polską gospodarkę. Szczególną rolę odgrywa tu województwo zachodniopomorskie – mówi Prezydent Pracodawców RP. – Bazując na przebiegu debat, przygotujemy rekomendacje dla eurodeputowanych, które zostaną przedstawione w Białej Księdze. W trakcie kadencji będziemy patrzeć na ręce europosłów i sprawdzimy, czy ich działania służą regionom i przedsiębiorcom, czyli rozwojowi polskiej gospodarki – dodaje Prezydent. Biała Księga zostanie zaprezentowana 3 lipca 2014 roku w Sejmie RP.

 

W szczecińskiej debacie uczestniczyli m.in.: europoseł Marek Gróbarczyk (PiS), członek zarządu województwa Jarosław Rzepa (PSL) i radny Tomasz Grodzki (PO). Dyskutowali o znaczeniu gospodarki morskiej dla rozwoju województwa, perspektywach dotyczących rozwoju turystyki medycznej, bolączkach regionu związanych z jego położeniem, wyzwaniach dla rolnictwa i przetwórstwa.

 

Konferencję otworzył Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Debata była moderowana przez przedstawicieli środowiska naukowego z Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych (EUROREG) – interdyscyplinarnego ośrodka badawczego i dydaktycznego, który działa w ramach Instytutu Ameryk i Europy na Uniwersytecie Warszawskim. Specjalizuje się on w studiach regionalnych i lokalnych oraz w zagadnieniach polityki regionalnej oraz strategii działania samorządów terytorialnych.

 

Zaproszeni na debatę goście wzięli również udział  Festiwalu Smaków Regionalnych. Swoje produkty zaprezentowały firmy zrzeszone w Polskiej Izbie Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz Gospodarstwo Rybackie „Zielenica”, Viva Natura, F.H.U Irgo.

 

 

 

 

Patronem spotkania była Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

 

http://www.sse.slupsk.pl/index.php/pl/