English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Potwierdzają się prognozy gospodarcze Pracodawców RP

27-07-2010
Pracodawcy RP już na początku roku wskazywali, że tegoroczna dynamika PKB może wynieść około 3,5 proc. Trafność tej prognozy potwierdzają kolejne dane makroekonomiczne.
 
Sytuacja polskiej gospodarki w bieżącym roku jest coraz lepsza. Mamy do czynienia ze spadkiem bezrobocia. to powoduje, że Polacy chętniej wydają pieniądze. - Dzięki temu, tak jak przewidywaliśmy, wzrost gospodarczy jest silnie wspierany przez konsumpcję – mówi ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki.
 
Dodatkowo, poprawia się otoczenie zewnętrzne naszej gospodarki. Nasi główni partnerzy handlowi wychodzą z recesji, szczególnie dobre wyniki osiągają Niemcy. Daje to szansę na dobre wyniki naszego eksportu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że sytuacja w strefie euro jest niestabilna. Kłopoty Grecji, niepewna sytuacja Portugalii, Hiszpanii i Włoch, powodują, że trzeba podchodzić ostrożnie do wpływu handlu zagranicznego na nasze PKB.
 
Zwracamy także uwagę na sytuację Węgier. Pamiętajmy, że w świadomości światowych analityków finansowych Polska, Węgry i inne kraje naszego regionu to ciągle to samo. W związku z tym kłopoty jednego z państw determinują decyzje dotyczące innych. Stąd można mieć obawy o stabilność kursu złotego.