English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Możliwość wysyłania faktur mailem bardzo ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej

27-07-2010

Pracodawcy RP z satysfakcją przyjmują deklaracje Ministerstwa Finansów odnośnie prac nad nowym rozporządzeniem wykonawczym do ustawy o podatku od towarów i usług zmieniającym zasady fakturowania w formie elektronicznej. Z drugiej strony - zdaniem Pracodawców RP - do chwili przedstawienia projektu należy zachować wstrzemięźliwość w ocenach.

 

- Z zadowoleniem przyjmujemy informację, że powszechnie krytykowany stan prawny dotyczący faktur elektronicznych będzie zmieniony – mówi ekspert Pracodawców RP, Adam Kwaśnik. - Liberalizacja stanowiska w zakresie e-faktur ma ogromne znaczenie dla ułatwienia prowadzenia działalności gospodarczej – podkreśla ekspert Pracodawców RP.

 

Największa i najstarsza organizacja pracodawców w Polsce od dawna postuluje zmiany w tym zakresie, komentując m.in. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z maja tego roku dotyczący możliwości odliczania VAT na podstawie faktury otrzymanej faksem lub za pośrednictwem poczty elektronicznej i następnie wydrukowanej, czy prace toczące się w Unii Europejskiej nad nowelizacją Dyrektywy o VAT. Pracodawcy RP organizowali też na ten temat konferencje oraz sporządzili raport „E – Państwo a Polska – główne wyzwania”.

 

Obowiązujące obecnie rozporządzenie wykonawcze do ustawy o podatku od towarów i usług skutecznie uniemożliwia stosowanie względnie prostych, a zarazem niedrogich rozwiązań technicznych dotyczących stosowania faktur elektronicznych nieopatrzonych bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu albo przesyłanych w systemie EDI (elektronicznej wymiany danych), mimo tego że dokumenty te nie są narażone na permanentne ataki na ich treść.

 

- Po wyroku NSA i zapowiedziach Ministerstwa Finansów widać światełko w tunelu, ale w dalszym ciągu będziemy monitorowali proces prac, aby nie doszło do sytuacji, w której szczytne idee weryfikowane są przez konserwatywne stanowisko fiskusa – podkreśla Adam Kwaśnik.