English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Podatek ekologiczny to dobre rozwiązanie

13-08-2010

Pracodawcy RP popierają ideę wprowadzenia podatku ekologicznego od samochodów w Polsce. Obecnie funkcjonujący system opodatkowania oparty na akcyzie jest bowiem nieefektywny, gdyż nie stymuluje żadnych zmian na rynku motoryzacyjnym.

 
- Wprowadzenie podatku ekologicznego, którego wysokość byłaby zależna nie od pojemności silnika, ale od paramentów ekologicznych, m.in. od ilości emitowanego CO2 oraz od parametrów bezpieczeństwa, pozwoli na odnowienie polskiego parku samochodowego – mówi ekspert Pracodawców RP, Grzegorz Byszewski.
 
Podatki powinny być wykorzystywane do wspierania odpowiednich, korzystnych dla państwa zachowań obywateli. W przypadku podatku ekologicznego uniknęlibyśmy sprowadzania starych, często w złym stanie technicznym pojazdów, emitujących znaczne ilości CO2 do atmosfery. Poza tym w momencie poszukiwania dodatkowych dochodów dla budżetu państwa, podatek ekologiczny wydaje się dobrym rozwiązaniem, gdyż umożliwi faktycznie większe dochody Skarbu Państwa. Warto też podkreślić, że odnowienie floty samochodowej z pewnością spowoduje mniejszą kolizyjność na drogach, ergo - mniejsze wydatki budżetowe na leczenie ofiar wypadków.