English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Spotkanie premiera Donalda Tuska z przedstawicielami OFE

26-08-2010

W dniu 25 sierpnia br. odbyło się spotkanie premiera Donalda Tuska z przedstawicielami Otwartych Funduszy Emerytalnych. W trakcie spotkania szef rządu nie przedstawił żadnych konkretnych propozycji rozwiązań, podkreślił jedynie, że poczucie bezpieczeństwa Polaków jest tak samo ważne jak interes Skarbu Państwa.


Na spotkaniu Donald Tusk poinformował, że podjął działania mające na celu zmianę definicji długu publicznego, oraz że oczekuje do 15 września konkretnych propozycji od przedstawicieli zgromadzonych instytucji.


Pracodawcy RP uważają, że niezwykle istotne są takie spotkania, gdzie prowadzona jest transparentna debata publiczna, gdyż buduje ona zaufanie społeczne. - Cieszymy się, że Premier przerwał dyskusje toczącą się w rządzie na temat możliwości zmniejszenia składki przekazywanej do drugiego filara, oraz możliwości przeniesienia ich do pierwszego lub w określonych sytuacjach nawet wypłaty części środków – mówi ekspert Pracodawców RP, Grzegorz Byszewski.


Mamy nadzieję, że zaproponowane regulacje prawne pozwolą na wzrost efektywności działania funduszy emerytalnych, oraz pozwolą na odpowiednie wspieranie konkurencji między nimi, dzięki czemu będą starały się osiągać jak najwyższe stopy zwrotu. Popieramy wprowadzenie wielofunduszowości, zależnej od wieku osoby ubezpieczonej. Równocześnie mamy nadzieję, że wzrośnie stopa zastępowalności, dzięki czemu przyszli świadczeniobiorcy otrzymają wyższe świadczenia.