English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Pracodawcy RP popierają projekt PSL dotyczący rozliczania PIT przez urzędy skarbowe

26-08-2010

Pracodawcy RP popierają pomysł nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ordynacji podatkowej, który wprowadziłby możliwość rozliczania podatników przez urzędy skarbowe.

 

Projekt zawiera propozycję wprowadzenia dodatkowego sposobu na dokonywanie rozliczeń z fiskusem przez osoby fizyczne. Ułatwienie polegałoby na wprowadzeniu dla podatników możliwości złożenia wniosku o dokonywanie rozliczeń przez urzędy skarbowe. Rozwiązanie to byłoby alternatywą dla istniejących obecnie możliwości samodzielnego dokonywania rozliczeń bądź zlecenia tego płatnikom.

 

Zaproponowane rozwiązanie jest o tyle słuszne, że urzędy skarbowe już teraz otrzymują od płatników informacje, które umożliwiłyby im dokonywanie rozliczeń.

Pracodawcy RP przypominają, że w ubiegłym roku – gdy forsowany był pomysł wprowadzenia rozwiązania prawnego nakładającego na pracodawców obowiązek obligatoryjnego dokonywania rozliczeń za swoich pracowników – zaproponowali pomysł, by to właśnie na urzędach skarbowych ciążył taki obowiązek.

 

Projekt ustawy zaproponowany przez Polskie Stronnictwo Ludowe idzie we właściwym kierunku. Pracodawcy RP są gotowi współpracować w tym zakresie na dalszym etapie prac legislacyjnych.