English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Biurokracja nie jest lekiem na biurokrację

31-08-2010

Walka z biurokracją nie może oznaczać mnożenia urzędniczych bytów – uważają Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, komentując powołanie przez premiera Donalda Tuska pełnomocnika szefa rządu do walki… ze zbędną biurokracją. Został nim dotychczasowy podsekretarz stanu w kancelarii premiera, Adam Jasser.

 

- Nie wierzymy, aby nowe stanowisko wprowadziło nową jakość w walce z barierami administracyjnymi w Polsce. Trudno walczyć z biurokracją poprzez jej powiększanie – podkreślają eksperci Pracodawców RP. Funkcjonuje już przecież specjalna parlamentarna komisja „Przyjazne Państwo”, która zajmuje się właśnie walką z biurokracją.

 

Zbędną biurokrację wyeliminować ma także ustawa deregulacyjna, nad którą pracuje resort gospodarki. Dlatego w ocenie Pracodawców RP stwarzanie kolejnego ośrodka decyzyjnego niczemu tak naprawdę nie służy, a z pewnością polskiej przedsiębiorczości. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że minister Jasser powieli losy Julii Pitery, która pod koniec 2007 roku została powołana na Pełnomocnika Rządu do Spraw Opracowania Programu Zapobiegania Nieprawidłowościom w Instytucjach Publicznych. Do tej pory jednak żadnego programu nie stworzyła, a jedynym owocem jej prac jest projekt ustawy o lobbingu, który zamiast normalizować sytuację w Polsce i cywilizować tę formę działalności, jeszcze bardziej komplikuje relacje władza – obywatele. Tym razem może być podobnie.