English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Pracodawcy RP zgadzają się z założeniami rządu na 2011 r. dotyczącymi wzrostu PKB

03-09-2010

Zdaniem Pracodawców rządowe założenie dotyczące wzrostu PKB w 2011 r. na poziomie 3,5% jest uzasadnione. Optymistyczne dane dotyczące PKB w II kwartale pozwalają mieć nadzieję, że rok 2010 zakończy się przeszło 3-procentowym wzrostem. To da silne podstawy do jeszcze lepszego wyniku w kolejnym roku.

 

Optymistyczne założenia wzrostu PKB biorą się m.in. z poprawy sytuacji u naszego głównego partnera handlowego – Niemiec. Z kolei ryzyko niewykonania założenia wzrostu PKB w wysokości 3,5 proc. bierze się właściwie wyłącznie z niejasnej sytuacji finansów publicznych i niejednoznacznych działaniach rządu w tym zakresie. Nastawienie wyłącznie na ściąganie dodatkowych podatków z różnych branż (wyższa akcyza, podatek bankowy) może stanowić hamulec rozwojowy całej gospodarki.

 

W opinii Pracodawców w kontekście proponowanych zmian w podatku VAT, rząd przyjął ostrożne założenia dotyczące wzrostu wskaźnika cen w 2011r. Uważamy, że z powodu podwyżki stawek VAT inflacja może być w przyszłym roku wyższa niż planowane przez rząd 2.3% także ze względu na:
a) wzrost cen energii i gazu, dostosowujący je do poziomu cen unijnych, który zawsze przekłada się na wzrost inflacji w stopniu ponadprzeciętnym,
b) wzrost cen żywności wynikający z anomalii pogodowych w 2010r. (zima, powódź),
c) zmianę stawek podatku VAT - konsumenci mogą zmieniać strukturę konsumpcji, zwiększając w niej udział dóbr żywnościowych. Zwiększony popyt na te dobra wpłynie na dodatkowy wzrost ich cen, a tym samym na wzrost inflacji.

 

Pozytywnie należy natomiast ocenić plany rządu zejścia z deficytem do poziomu ok. 40 mld zł. Z drugiej jednak strony chcielibyśmy dowiedzieć się, w jaki sposób zostanie to zrobione. Jak dotychczas słyszymy jedynie o podwyżkach podatków. Jeśli ma to być jedyna droga do redukcji deficytu, to może się to negatywnie odbić na wskaźniku wzrostu PKB.