English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Polska może być jeszcze bardziej atrakcyjna dla inwestorów

09-09-2010

Agenda ONZ ds. handlu i rozwoju w raporcie „World Investment Prospects Survey 2010 – 2012, umieściła Polskę na 12. miejscu najbardziej atrakcyjnych krajów do lokowania inwestycji. – Wysokie miejsce w rankingu w żadnym wypadku nie może być usprawiedliwieniem dla nicnierobienia. Potrzebny jest szereg działań by dalej poprawiać warunki prowadzenia biznesu w Polsce – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki.

 

Jakie działania należy podjąć, podpowiadają sami przedsiębiorcy - inwestorzy. Przede wszystkim narzekają na biurokrację i niestabilne oraz niejasne prawo. Trudno jest podjąć decyzję o lokowaniu dużych środków w kraju, gdzie otoczenie prawne w krótkim okresie może się diametralnie zmienić. A to właśnie przepisy mogą mieć decydujący wpływ na szanse osiągania zysków. - Mówimy o tym od lat, niestety decydenci pozostają głusi na racjonalne argumenty – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki.

 

Przeszkodą jest także wszechobecna biurokracja. Miało być „wielkie sprzątanie”, tymczasem każda kolejna wersja projektu ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców jest uboższa. Jednocześnie zatrudnianie są kolejne tysiące urzędników.

 

Innym wymagającym poprawy obszarem jest infrastruktura – wytworzone towary trzeba dostarczyć odbiorcy, a wcześniej dowieźć do przedsiębiorstwa komponenty potrzebne do produkcji. Trudno to zrobić, jeżdżąc polnymi ścieżkami lub dziurawymi drogami. Dużo się mówi o budowie dróg ekspresowych i autostrad, nawet prowadzone są w tym kierunku prace, ale niestety nie tak szybkie, jak wymaga tego sytuacja. Zapomina się jednak chyba, że drogi to nie wszystko - potrzebne są pilne inwestycje także w infrastrukturę kolejową i lotniczą.