English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Pilotażowy program lekcji z zakresu prawa to cenna inicjatywa

09-09-2010

Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z Krajową Radą Radców Prawnych uruchamia pilotażowy program lekcji z zakresu prawa w szkołach. – Popieramy ten pomysł, jak i każdą inną inicjatywę, która służy propagowaniu wiedzy na temat funkcjonowania systemu prawnego już na etapie szkolnym – mówi ekspert Pracodawców RP, Adam Kwaśnik.

 
Właściwe przeprowadzenie akcji edukacyjnej nie tylko będzie procentował w przyszłości, gdy absolwenci szkół będą zakładali własną działalność gospodarczą, ale również pomoże im sprawnie poruszać się w konstelacji regulacji prawnych, od której nie sposób oderwać się również w życiu codziennym.
 
Pracodawcy RP zwracają uwagę na to, że ułożenie właściwego programu będzie ogromnym wyzwaniem dla jego twórców - aby szkolenia okazały się efektywne, powinny uwzględniać nie tylko najważniejsze zagadnienia z zakresu organizacji wymiaru sprawiedliwości i jego funkcjonowania, ale również działania najważniejszych instytucji prawa materialnego oraz podstaw poszczególnych procedur. Program nie powinien być jednak przeciążony, aby nie zniechęcić uczniów do zgłębiania wiedzy w skomplikowanej dziedzinie, jaką jest prawo.
 
- Mamy nadzieję, że program pilotażowy zakończy się sukcesem, a następnie zostanie wprowadzony na szeroką skalę w polskich szkołach, tak by kształcić świadomych prawnie obywateli, a przez to podejmujących racjonalne decyzje prawne przedsiębiorców – mówi ekspert Pracodawców RP, Adam Kwaśnik.