English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Pracodawcy RP zaskoczeni decyzją rządu dotyczącą wysokości płacy minimalnej

06-10-2010

Pracodawcy RP ze zdumieniem przyjęli decyzję rządu dotyczącą minimalnego wynagrodzenia. Mimo zawartego porozumienia między pracodawcami i związkami zawodowymi, w którym strony zgodziły się, aby płaca minimalna w przyszłym roku wzrosła do 1408 zł, rząd podjął decyzję, że będzie to 1386 zł., a więc wzrośnie o minimalną kwotę, jaka wynika z ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

 

- Taka decyzja jest dla nas bardzo zaskakująca tym bardziej, że wielokrotne słyszeliśmy deklaracje, że rząd przyjmie wszystkie rozwiązania będące kompromisem pracodawców i związkowców – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Adam Ambrozik. Niestety po raz kolejny okazało się, że to były puste słowa. Wcześniej rząd zrealizował tylko wybiórczo porozumienie tzw. „pakiet antykryzysowy”. Teraz scenariusz się powtarza – mamy zgodę partnerów, a rząd wie lepiej i robi swoje.

 

W tym przypadku sytuacja jest tym bardziej zaskakująca, bo to przecież pracodawcy, a nie rząd, ponosiliby ciężar wyższej płacy minimalnej. Koszty wynikające ze zwiększenia świadczeń, które są powiązane z wysokością płacy minimalnej, są raczej symboliczne wobec kosztów powstających po stronie przedsiębiorców.

 

Z jednej strony można by uznać za wyraz dobrej woli troskę rządu o kondycję finansową pracodawców. Z drugiej jednak decyzja ta oznacza podważenie zaufania partnerów społecznych, które jest niezbędne aby móc efektywnie prowadzić dialog społeczny. - Rodzi się pytanie - jaką teraz rolę dla Trójstronnej Komisji i partnerów społecznych widzi rząd, skoro nie uznaje już wspólnych stanowisk reprezentatywnych organizacji…. – mówi Adam Ambrozik.