English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Nowe pomysły przywilejów dla kobiet idą zbyt daleko

08-10-2010

Pracodawcy RP zdecydowanie nie zgadzają się z pomysłem Parlamentu Europejskiego, zmierzającego do wprowadzenia jeszcze większej ochrony zatrudnienia kobiet.

 

Według pomysłu Komisji Europejskiej, identyczną ochroną zatrudnienia jak w umowie o pracę zostałyby objęte także osoby pracujące na podstawie umów zlecenia, o dzieło, na czas próbny poniżej 1 miesiąca i umowy tymczasowej na zastępstwo.

 

- Zasadniczym skutkiem wprowadzenia w życie takich regulacji prawnych będzie jeszcze większe usztywnienie polskiego prawa pracy – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Adam Ambrozik. Jeśli pomysły KE weszłyby w życie, powstanie bariera w stosowaniu umowy na zastępstwo, która zostanie pozbawiona swojej istoty polegającej na świadczeniu pracy przez innego pracownika podczas nieobecności w pracy dotychczasowego. W sytuacji powrotu do pracy tego nieobecnego na jednym stanowisku pracy będą dwie osoby. Pracodawcy RP obawiają się, że proponowane przez Parlament Europejski uprzywilejowanie kobiet spowoduje osłabienie ich pozycji na rynku pracy.