English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Niepokojące opóźnienia we wprowadzaniu systemu EMCS

20-10-2010

Pracodawcy RP przypominają, że Ministerstwo Finansów od 1 stycznia 2011 r. musi wprowadzić System Przemieszczania oraz Nadzoru Wyrobów Akcyzowych - EMCS (Excise Movement and Control System). Jeśli nie zdąży, przedsiębiorcy prowadzący na terenie Unii Europejskiej handel wyrobami akcyzowymi - takimi jak paliwa, papierosy i alkohol - mogą spodziewać się poważnych utrudnień.

 
Wprowadzenia elektronicznego systemu z niecierpliwością oczekują przede wszystkim przedsiębiorcy działający w branżach obrotu towarami akcyzowymi. - Nowy system ma usprawnić obrót i ograniczyć liczbę obowiązków biurokratycznych, które muszą zostać spełnione. Jednak sposób, w jaki system ten jest wprowadzany w naszym kraju, budzi wiele wątpliwości – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Adam Kwaśnik.
 
Nawet jeśli nie sprawdzą się doniesienia medialne o rzekomych planach Ministerstwa Finansów, aby uruchomić system, po czym natychmiast postawić go w tryb awaryjny po to, by powrócić do dotychczasowego, „papierowego” sposobu obsługi danych, to bez wątpienia problemy, jakie z całą pewnością będzie on generował na początku jego użytkowania, przysporzą przedsiębiorcom nie mającym okazji zapoznać się z funkcjonalnością systemu – wielu kłopotów. Dlatego też Pracodawcy RP apelują o wprowadzanie tak istotnych zmian w sposób planowy i skoordynowany, tak aby nie tylko administracja podatkowa mogła zapoznać się z działaniem nowych rozwiązań informatycznych, ale również aby dać na to czas przedsiębiorcom, którzy przecież również są adresatami EMCS.