English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Przy rosnącym bezrobociu rząd nie może ciąć wydatków na Fundusz Pracy

26-10-2010

Zdaniem Pracodawców RP najnowsze dane o bezrobociu (we wrześniu br wyniosło one 11,5 proc. - wzrost o 0,6 proc w stosunku do ubiegłego roku) stawiają pod znakiem zapytania prognozę Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, iż stopa bezrobocia na koniec roku wyniesie 12 proc. Tym bardziej, że okres jesienno-zimowy sprzyja wzrostowi bezrobocia.

 
 - Biorąc pod uwagę trudną sytuację na rynku pracy, zwracamy uwagę na proponowane przez resort finansów, a bardzo ryzykowne zmniejszenie przyszłorocznych wydatków Funduszu Pracy na aktywne formy walki z bezrobociem – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki. Co prawda sejmowa komisja negatywnie odniosła się do tej propozycji, ale nic nie jest jeszcze przesądzone.
 
Pocieszający jest fakt, że sprzedaż detaliczna wzrosła we wrześniu o 1,2 proc. w ujęciu miesięcznym i zwiększyła się o 8,6 proc. rok do roku. Oznacza to, że dynamika PKB nadal może wspierać się na konsumpcji. Jej wzrost - pomimo rosnącego bezrobocia - może świadczyć o rozwarstwieniu ekonomicznym społeczeństwa. - Jest to kolejny argument za tym, aby aktywnie, kompleksowo walczyć z bezrobociem, a więc działać zupełnie inaczej, niż to proponuje rząd – podkreśla Piotr Rogowiecki.