English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Rządowi ciągle brakuje determinacji w ułatwianiu prowadzenia biznesu w Polsce

04-11-2010

Rząd cały czas robi za mało i zbyt wolno, aby w Polsce lepiej prowadziło się biznes. Potwierdza to najnowszy ranking Banku Światowego „Doing Business”, w którym nasz kraj zajął 70. miejsce na 183 sklasyfikowane kraje.

 
- Wyniki badań Banku Światowego potwierdzają to, o czym mówimy od dawna. Trudno inwestować, gdy na pozwolenie na budowę czeka się w nieskończoność, a gdy się je wreszcie otrzyma, pomysł na biznes może już nie mieć szans na realizację, zarejestrowanie spółki to droga przez mękę, a odzyskanie należności to długotrwały proces, w międzyczasie firma może już zbankrutować – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki. Do tego dochodzą wysokie pozapłacowe koszty pracy, skomplikowany system podatkowy i przerośnięta do granic absurdu biurokracja. Nic więc dziwnego, że w rankingu wyprzedzają nas kraje afrykańskie, nie mówiąc już o państwach naszego regionu.
 
Paradoksalnie, mając takie pole do popisu, możemy w rankingu Banku Światowego szybko awansować. Do tego potrzeba tylko determinacji rządu do działania i rozmów z partnerami społecznym. Istnieje tylko pytanie, czy deklaracje o woli takiej aktywności zostaną wreszcie przekute w czyn. – Nadal duże nadzieje wiążemy z projektem tzw. ustawy dereglamentacyjnej, w kolejce czeka także archaiczny kodeks pracy – podkreśla Piotr Rogowiecki. Ponadto, czas najwyższy na stworzenie optymalnych warunków do realizacji inwestycji budowlanych (zagospodarowanie przestrzenne, prawo budowlane).