English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Pułapka absurdu w określaniu źródeł przychodu

04-11-2010

Nawet nie uczestniczenie pracownika w imprezie integracyjnej i nie skorzystanie z pomocy medycznej świadczonej na podstawie wykupionego przez pracodawcę abonamentu medycznego nie zwalniają od zapłaty podatku. Fiskus wykorzystuje uchwałę NSA w której sędziowie stwierdzili, iż o powstaniu przychodu nie decyduje faktyczne skorzystanie ze świadczenia, ale już samo zagwarantowanie możliwości skorzystania z niego.

 

Uchwała NSA zachęca organy skarbowe do poszukiwania źródeł przychodów dla budżetu w obszarach, które do tej pory były dla nich terra incognita. Czy rzeczywiście bądź co bądź racjonalny ustawodawca miał intencję, aby opodatkować jako przychód wartość nie wypitych drinków i nie zjedzonych pieczonych ziemniaków na imprezie integracyjnej? Być może następnym krokiem będzie opodatkowanie wartości instalacji służącej do automatycznego otwierania drzwi wejściowych do siedziby przedsiębiorstwa, gdyż może być to w rozumieniu szerokiej interpretacji zaproponowanej przez NSA przychód polegający na braku konieczności korzystania z pracownika z usług odźwiernego, nawet jeśli świadczy telepracę w swoim domu.

 

- Mamy nadzieję, że organy skarbowe nie będą dokonywać nadinterpretacji tezy wynikającej z przytoczonego orzeczenia NSA. Jednak po dotychczasowych doświadczeniach oczekujemy doprecyzowania poglądu w tej sprawie przez NSA, gdyż kwestia abonamentów medycznych będzie ponownie rozpatrywana przez ten sąd – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Adam Kwaśnik.