English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Pracodawcy RP apelują, by nie ograniczać odliczania podatku VAT od aut z kratką

16-11-2010

Pracodawcy RP uważają, że należy wreszcie zlikwidować problem kratek poprzez umożliwienie pełnego odliczania podatku VAT od pojazdów wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej.

 

W poniedziałek premier Donald Tusk powiedział, że w imię walki z nieuczciwością rząd ograniczy możliwość pełnego odliczenia podatku VAT od samochodów z kratką do kwoty maksymalnie 6 tys. zł oraz ograniczy możliwość zakupu paliwa do tych samochodów. Te obostrzenia legislacyjne mają funkcjonować przed dwa lata. Premier zaznaczył jednocześnie, że celem rządu nie jest walka z nieuczciwością, tylko z osobami próbującymi oszukać budżet państwa.

 

- Takim samym narzędziem pracy jak betoniarka dla murarza, ciężarówka dla przewoźnika, jest samochód osobowy o tonażu do 3,5 tony dla osoby zajmującej się np. sprzedażą ubezpieczeń i muszącej dojechać do klienta, aby go pozyskać. Wszystkie te podmioty powinny mieć równe prawa, niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Grzegorz Byszewski. Jeśli obecnie ograniczymy możliwość odliczania podatku VAT, obniżymy konkurencyjność polskich przedsiębiorców.

 

Zdaniem Pracodawców RP w imię zachowania neutralności podatku od towarów i usług, należy pozostawić możliwość pełnego odliczania podatku VAT od wszystkich pojazdów wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej.

 

- Zgadzamy się, że polskie ustawodawstwo wymaga zmian, ale w kierunku złagodzenia i dostosowania do wymogów unijnych – dodaje Grzegorz Byszewski. Obecnie możliwość odliczania opiera się na interpretacji Ministerstwa Finansów. Choć od tego czasu minęło ponad półtora roku, nadal nie znowelizowano ustawy o podatku od towarów i usług, tylko opierano się na z założenia niestabilnych rozwiązaniach tymczasowych.