English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Pomysły rozmontowania II filaru to śmierć reformy emerytalnej

17-11-2010

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej domagają się jasnego stanowiska rządowego w sprawie funkcjonowania II filara.

 

Gdy rok temu po raz pierwszy pojawiły się pomysły dotyczące przeniesienia części składki z OFE do ZUS, możliwości wcześniejszej wypłaty środków czy też wprowadzenia dobrowolności uczestnictwa w II filarze, Pracodawcy RP od razu ostro zaprotestowali. W swoim stanowisku do projektu przekonywali, że tylko podzielenie środków emerytalnych na dwie części: uzależnioną od kondycji budżetu i od rynku kapitałowego, może zmniejszyć obciążenie przyszłych pokoleń naszymi emeryturami.

 

Zdaniem Pracodawców RP zmniejszenie składki do OFE z 7,3 do 3 proc. tzw. podstawy wymiaru czy też wprowadzenie dobrowolności oznacza tak naprawdę przekreślenie reformy i powrót do systemu repartycyjnego, opartego na finansowaniu emerytów przez pracujących z ich bieżących składek.

 

- Nie można przekreślać pochopnie reformy, która ma służyć przyszłym pokoleniom i byłoby to działanie krótkowzroczne i służące jedynie przesuwaniu długu na potem – mówi Magdalena Janczewska, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Pracodawców RP. Pracodawcy RP podkreślali jednak wówczas, że potrzeba zmian, gdyż po ponad dekadzie okazało się, że dotychczasowe regulacje i mechanizmy nie generują konkurencji pomiędzy towarzystwami, a także nie premiują tych, które osiągają najlepsze wyniki inwestycyjne. - Gdy po wakacjach premier Tusk publicznie zapewnił, że nie ma mowy o rozmontowywaniu II filara i zapowiedział prace nad ustawą, która wzmocni działalność II filara oraz poprawić jego efektywność, odetchnęliśmy z ulgą – dodaje ekspert. I tak się stało. Trzy tygodnie temu światło dzienne ujrzał projekt o funkcjonowaniu i organizacji funduszy emerytalnych. Minister Boni w ubiegłym tygodniu przedstawił go na posiedzeniu Zespołu Problemowego ds. Ubezpieczeń Społecznych Komisji Trójstronnej.

 

- Przesłane nam do konsultacji założenia w dużym stopniu są właśnie odpowiedzią na postulaty wówczas przez nas przedstawiane, aczkolwiek mamy do niego wiele uwag, które zamierzamy przedstawić na kolejnym spotkaniu, o ile jest ono jeszcze aktualne – mówi Janczewska.

 

Na 25 listopada zaplanowano w Komisji Trójstronnej dyskusję z partnerami społecznymi. – Gdy pojawiają się doniesienia, że nagle II filar ma stać się dobrowolny, to ta ustawa przestaje w ogóle mieć jakiekolwiek znaczenie. Dlatego oczekujemy jasnych deklaracji w tej kwestii i oficjalnego stanowiska dotyczącego II filara i kierunku, w który będą zmierzać dotyczące go zmiany – dodaje Janczewska.