English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

W Polakach duch przedsiębiorczości nie ginie

24-11-2010

Badania firmy Nielsen Polska pokazują, że rośnie zainteresowanie Polaków zakładaniem własnych firm. Pracodawcy RP wskazują, że myślenie o własnej firmie przekłada się na działanie - liczba przedsiębiorców stale rośnie.

 
Zainteresowanie otworzeniem własnego biznesu jest szczególnie duże wśród tych osób, których umiejętności cieszą się zainteresowaniem na rynku. – Tak powszechny duch przedsiębiorczości w naszym kraju może tylko cieszyć – mówi ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki. Jest jednak małe ale – przedsiębiorczość Polaków musi być wsparta przez państwo. - Nie może być tak, że przedsiębiorca, szczególnie ten najmniejszy, obawia się kolejnych pism z urzędu skarbowego, z których może się dowiedzieć, że przekroczył przepisy podatkowe, co nie jest trudne biorąc pod uwagę stopień skomplikowania prawa podatkowego – dodaje Rogowiecki. Trudno się też dziwić wolnemu przyrostowi miejsc pracy, skoro zatrudnianie pracowników oznacza groźbę szeregu kolejnych kontroli i obowiązek wypełniania kolejnych formularzy. To wszystko hamuje nasz rozwój, który mógłby być dużo szybszy.
 
Już początki gospodarki rynkowej pokazały, że Polacy czują się w wolnej gospodarce jak ryba w wodzie. Jednak ta wolność była co chwila ograniczana kolejnymi przepisami. Nie zmienia to faktu, że firm powstawało (i powstaje) dużo, mimo iż w ostatnich dwóch latach mieliśmy do czynienia ze znacznym wzrostem liczby upadłości. - Bankructwa są naturalnymi zdarzeniami w gospodarce rynkowej. Polacy mają tego świadomość i gdy jeden pomysł na biznes nie wypali, realizują kolejny – mówi Rogowiecki.