English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Inwigilacja w firmach to zła droga do walki z szarą strefą

24-11-2010

W ocenie Pracodawców RP przyznanie bardzo szerokich uprawnień do kontroli przedsiębiorców przez wywiad skarbowy jest bardzo złym rozwiązaniem.

 

W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy wprowadzającej zmiany w kompetencjach służb specjalnych. Największe kontrowersje budzi zapis przyznający wywiadowi skarbowemu możliwość wykorzystania informacji z podsłuchów telefonicznych w innych postępowaniach kontrolnych. Co ważne, nie będzie konieczne wyrażenie uprzedniej zgody przez sąd na tego typu działania.

 

Ustawodawca chciał zapewne stworzyć – i słusznie - instrumenty prawne, które byłyby skuteczne w walce z szarą strefą. Jednakże przyznanie tak szerokich, będących na granicy respektowania konstytucyjnego prawa do prywatności możliwości inwigilacji przedsiębiorców przez służby skarbowe zasługuje na krytykę. Zasadniczą przyczyną funkcjonowania szarej strefy jest niewłaściwe prawo. Ustawodawca powinien podejmować działania na rzecz np. zniesienia nadmiernych obciążeń fiskalnych, które bez wątpienia pomogłyby w zwalczaniu szarej strefy. Nadmierne rozbudowywanie aparatu kontrolnego wobec braku kompleksowych rozwiązań systemowych nie przyczyni się zbytnio do redukcji szarej strefy, a jedynie doprowadzi do znacznego pogorszenia klimatu w przedsiębiorczości.

Pracodawcy RP ostrzegają, że wprowadzenie tego typu regulacji prawnych stanowi furtkę do bardzo poważnych nadużyć. Istnieje bowiem uzasadniona obawa wycieku na zewnątrz bardzo ważnych i poufnych informacji danej firmy (dotyczących chociażby strategii rozwoju, kontaktów handlowych oraz stanu finansów), z których mogłaby skorzystać konkurencja.