English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Wolne 6 stycznia to zbyt pochopna decyzja

24-11-2010

Zdaniem Pracodawców RP ustawa ustanawiająca święto Trzech Króli jako dzień ustawowo wolny od pracy została wprowadzona zbyt pochopnie, bowiem nie przeanalizowano w pełni skutków związanych z jej wejściem w życie.

 

Od 1 stycznia 2011 r. zacznie obowiązywać ustawa ustanawiająca święto Trzech Króli jako dzień ustawowo wolny od pracy. Wprowadza ona nowelizację do przepisów Kodeksu pracy, zgodnie z którą każde święto przypadające w dzień wolny od pracy, wynikający z rozkładu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, nie obniża wymiaru czasu pracy. Pracodawcy RP wielokrotnie sygnalizowali, że ta ustawa nie przyniesie korzyści ani pracodawcom, ani pracownikom.

 

Pracodawcy mogą mieć problemy z właściwym ułożeniem harmonogramów czasu na przełomie roku 2010/2011. Jeżeli u danego pracodawcy część harmonogramu przypadnie na pierwsze miesiące 2011 roku, to niezbędna będzie jego zmiana - zgodnie z wytycznymi nowej ustawy.

 

Na nowej regulacji stracą pracownicy. W nadchodzącym roku będziemy pracować trzy dni dłużej, bez prawa do dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych. Nowelizacja w lepszej sytuacji stawia pracowników, którzy są wynagradzani według stawek godzinowych od tych wynagradzanych w stawkach miesięcznych. Przepisy ustawy de facto różnicują sytuację pracowników ze względu na wysokość wynagrodzenia za taką samą pracę oraz wymiar czasu pracy.