English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Projekt ustawy o działalności leczniczej będzie miał wysłuchanie publiczne

24-11-2010

W środę podczas Komisji Zdrowia posłowie jednogłośnie zdecydowali o przeprowadzeniu wysłuchania publicznego w sprawie ustawy o działalności leczniczej. Zdaniem Pracodawców RP to bardzo dobra decyzja.

 
Decyzja posłów o przeprowadzeniu publicznego wysłuchania projektu ustawy dotyczącego działalności leczniczej – mimo apelu obecnej podczas posiedzenia minister zdrowia Ewy Kopacz, która prosiła o nie zwlekanie z rozpatrywaniem projektu - oznacza, że prace nad nowymi przepisami są wstrzymane do 10 grudnia.
 
Decyzję posłowie tłumaczyli wątpliwościami dotyczącymi możliwości procedowania ustawy bez przygotowania projektu ustawy wprowadzającej w życie pakiet zdrowotny. Może się bowiem okazać, że pakiet będzie niespójny, a uchwalane ustawy sprzeczne ze sobą (głównie chodzi o terminologię). Warto podkreślić, że kolejne nowelizacje często odnoszą się do stanu faktycznego, czyli np. nowelizują, albo powołują się na ustawę o ZOZ-ach, która ma być wkrótce zastąpiona ustawą o działalności leczniczej.
 
Zdaniem Pracodawców RP wprowadzenie publicznego wysłuchania w tej sprawie to bardzo dobra decyzja. W przypadku tak istotnych ustaw konsultacje społeczne muszą bowiem być prowadzone jak najszerzej, by swoje zdanie mogło przedstawić jak najwięcej zainteresowanych podmiotów. – Niezwykle istotne jest, by przyjęto projekt dobry, który nie będzie musiał być nowelizowany zaraz po wejściu w życie – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Grzegorz Byszewski.
 
Trochę wolniejsze przyjmowanie projektu pozwoli m.in. na refleksję, której zabrakło podczas zwołanej naprędce konferencji uzgodnieniowej, kiedy to praktycznie żadne uwagi Pracodawców RP nie zostały uwzględnione.
 
- Mamy nadzieję, że w imię uchwalania dobrych ustaw rozsądek wygra nad koniecznością polityczną i projekty z pakietu zdrowotnego będą przyjmowane po gruntownej analizie i z możliwością zabierania głosu również przez partnerów społecznych – mówi Grzegorz Byszewski.