English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Pracodawcy RP przeciwko pomysłom podniesienia składki rentowej

03-12-2010

Podwyższenie składki rentowej w sytuacji, gdy wychodzimy ze spowolnienia gospodarczego, to zły pomysł. W ocenie Pracodawców RP wzrost kosztów pracy będzie skutkował zwiększeniem bezrobocia.

 

Kilka dni temu szef doradców premiera Michał Boni przedstawił pomysł, aby podnieść część składki płaconej przez pracodawców. Z najnowszych doniesień medialnych wynika, że projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach społecznych mógłby trafić pod obrady Sejmu po świętach. Czyli ewentualna podwyżka mogłaby nastąpić jeszcze w 2011 roku. Najwięcej zwolenników ma koncepcja powrotu składki do poziomu z 2007 roku, a więc 6,5 procent wynagrodzenia.

 

W ocenie Pracodawców RP wzrost kosztów pracy w sytuacji, gdy polskie firmy borykają się ze spowolnieniem gospodarczym, jest fatalnym rozwiązaniem. – Ktoś widać zapomniał, że dwa lata temu to właśnie obniżenie składki rentowej spowodowało wzrost popytu i podtrzymywało wzrost gospodarczy w najtrudniejszym momencie. I to między innymi właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu udało nam się przejść przez ogólnoświatowe spowolnienie gospodarcze stosunkowo spokojnie - mówi Magdalena Janczewska, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Pracodawców RP. Dlatego w ocenie Pracodawców RP nie możemy sobie obecnie pozwolić na podniesienie kosztów pracy. - Podwyższenie składki rentowej negatywnie wpłynie na rynek pracy poprzez obniżenie aktywności zawodowej Polaków, a co za tym idzie - zwiększenie klina podatkowego na rynku pracy. Odbiłoby się to wyjątkowo boleśnie na wskaźnikach aktywności gospodarczej Polaków – ostrzega Janczewska.

 

Zdaniem Pracodawców RP tak istotne zmiany nie mogą być wprowadzane pochopnie i muszą je poprzedzać dokładne analizy. Dopiero wtedy temat kosztów pracy może stać się przedmiotem debaty publicznej.