English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Uchwalona ustawa o odpowiedzialności urzędników za łamanie prawa to wielki sukces przedsiębiorców

17-12-2010

Sejm, po dwóch latach od wpłynięcia projektu do izby niższej parlamentu, wreszcie uchwalił ustawę o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa.

 

W sytuacji, gdy organy administracji nie stosują wobec przedsiębiorców zasady równości i są wobec swoich klientów po prostu nieprzyjazne, a postępowania administracyjne trwają w nieskończoność, materialna odpowiedzialność urzędników za błędy jest koniecznością. Takiego samego zdania jest 83 proc. społeczeństwa.

 

Ustawa jest niezbędna dla poprawy jakości pracy urzędów. Warto jednak przy tym pamiętać, że ustawa ta będzie miała zastosowanie tylko w przypadku „rażącego” naruszenia prawa, a nie np. rozbieżności interpretacyjnej. Bezpodstawne wydają się więc obawy, że po wejściu w życie ustawy nastąpi paraliż decyzyjny, tym bardziej że przecież nie wydanie decyzji w terminie jest właśnie rażącym naruszeniem prawa. Co gorsza zdarzają się przypadki, że wydawane decyzje są błędne merytorycznie (co pokazują późniejsze wyroki sądów).

 

- Zwracamy uwagę, że ustawa powinna być tylko częścią reformy administracji publicznej. Potrzebne jest lepsze merytorycznie przygotowanie urzędników do pracy. Nie będzie to oczywiście możliwe bez podniesienia wynagrodzeń. Nie widzimy przeszkód, aby dobrze wynagradzać dobrą pracę. Musi jednak temu towarzyszyć wykluczenie takich patologii jak nepotyzm oraz traktowanie obywateli i przedsiębiorców jako petentów, a nie klientów – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki. Zamiast tego rząd zafundował Polakom w przyszłym roku chaotyczne i wybiórcze zwolnienia w administracji bez szerszej strategii i koncepcji tego, jak należy budować zasoby kadrowe urzędów.